Автопортрет у 26 років – Альбрехт Дюрер

Автопортрет у 26 років   Альбрехт Дюрер

Цей “Автопортрет” Дюрера – яскраве свідчення його турботи про затвердження соціального статусу художника. Ретельно виписані деталі костюма показують нам незрівнянне вміння автора передавати найдрібніші деталі навколишнього світу і змушують згадати його власні слова: “Чим точніше художник зображує життя, тим краще виглядає його картина”. Руки Дюрера складені так, немов вони лежать на столі. При цьому вони обтягнуті рукавичками – очевидно, для того, щоб підкреслити, що це не руки простого ремісника.

Відкривається у вікні альпійський пейзаж нагадує про поїздку в Італію, яка відбулася кількома роками раніше. Все тут працює на посилення цілком певного пафосу; картина проголошує соціальну значимість живописця, його право на внутрішню свободу і власний погляд на світ. У часи Дюрера такий підхід був новаторським. Першим в історії німецької живопису Дюрер почав писати автопортрети. Це було сміливим кроком, що знаменує звільнення особистості художника з-під влади станових забобонів. Автопортрети Дюрера складаються в унікальну серію. До Рембрандта в західноєвропейського живопису чого-небудь подібного більше не робив ніхто.

Перший автопортрет художник створив у тринадцятирічному віці. У хлопчика на цій картині пухкі губи, плавно окреслені щоки, але не по-дитячому пильні очі. У погляді є якась дивина: здається, що він звернений усередину самого себе. Ранні автопортрети художника чудово доповнюються рядками з його юнацького щоденника: “Занадто лінивим повинен бути розум, якщо він не наважується відкривати щось нове, а постійно рухається в старій колії, наслідує іншим і не має в собі сил заглянути думкою вдалину”. Це ставлення юного Дюрера до життя і творчості збережеться в ньому назавжди. У схожому ключі він вирішив і дуже камерний “Автопортрет з гвоздикою” .

У шедеврі 1498 року, що став темою цього розділу, знайшов відображення ренессанснии підхід до трактування особистості художника, що відтепер повинен розглядатися не як скромний ремісник, а як особистість, що володіє високим громадським статусом. Але є ще один автопортрет Дюрера, де всі ці тенденції досягають кульмінації. Він датується 1500 роком. Майстер написав себе таким, яким хотів бачити, розмірковуючи про велике покликання художника. Людина, який віддав своє життя служінню прекрасного, повинен бути прекрасний і сам. Тому Дюрер написав себе тут в образі Христа.

Сучасному глядачеві це може здатися блюзнірством. Але німці початку XVI століття сприймали все по-іншому: для них Христос був ідеалом людини, і тому кожен християнин зобов’язаний був прагнути уподібнитися Христу. На чорному полі цього автопортрета Дюрер вивів золотом дві написи: ліворуч поставив дату і свій підпис-монограму а праворуч, симетрично їм, написав: “Я, Альбрехт Дюрер, нюрнбержец, написав себе так вічними фарбами”. А поруч повторив рік: “Одна тисяча п’ятсот”. Саме в 1500 році людьми того часу очікувався “кінець світу”. У такому контексті ця робота Дюрера прочитується як його заповіт вічності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Автопортрет у 26 років – Альбрехт Дюрер.