Діоген, шукає Людину – Якоб Йорданс

Діоген, шукає Людину   Якоб Йорданс

Картина художника Якоба Йорданса “Діоген, шукає Людини”. Розмір картини 120 x 174 см, полотно, олія. Крім парадних портретів антверпенських бюргерів і прохідних картин на міфологічну тематику у Йорданса є і більш одухотворені образи. Близько 1642 року фламандський художник написав вражаючу панорамну картину “Діоген”.

Велика картина зображує давнє торжище. На першому плані громадяться торгові ряди з овочами, домашня живність. Між горами їжі – майже не відрізнити від товару лискучі особи торговців, а також простих обивателів, воїнів, п’яниць, дітей. І в центрі, посеред цього достатку – виснажена фігура сутулого старого. Він рухається прямо на глядача з глибини картини, розрізаючи композицію надвоє, як корабель, що розсікає хвилі. Божевільний мудрець Діоген шукає того, хто гідний імені Людини.

Діоген з Синопа, філософ-цинік, учень Антисфена, вважав себе послідовником Сократа, але вчення Сократа розумів однобоко: мета життя бачив у чесноти, а чеснота – в аскетизмі. Вважаючи, що чеснота полягає в утриманні, у відсутності потреб і в житті, сообразной з природою, Діоген довів свій аскетизм до крайніх меж, досить неестетичних на погляд простих обивателів. Будучи цілком послідовним у своїх переконаннях, Діоген заперечував поряд з багатством і почестями також точну науку, приватну власність і шлюб. Учнями Діогена вважаються Стильпон Мегарский, Онесикрат, супутник Олександра Македонського, і інші давньогрецькі філософи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)