Поцілунок – Федір Моллер

Поцілунок   Федір Моллер

Твір відноситься до першого італійського періоду творчості живописця. Наслідуючи свого вчителя К. П. Брюллову Моллер із захопленням почав писати жанрові сценки “з народного життя”. У 1840 році він закінчив картину “Поцілунок”. Моделлю живописця стала його кохана, італійка Амалія Лаваньини. В основі композиції лежить академічна традиція. Вже в кінці XVIII століття в якості обов’язкової програми в класах писалися зображення “нареченого з нареченою” або просто “сюжети про двох осіб”.

Моллер звернувся до подібного сюжету, однак обрав героями свого твору простолюдинів італійців. Він навмисно укрупнив фігури, особливу увагу зосередивши на передачу виразів облич і почуттів персонажів, на самому дії – поривчастому поцілунку. Нестриманість почуттів, пристрасть і переляк – усе це елементи естетики романтизму. З роботи “Поцілунок” почалася гучна популярність Ф. А. Моллера.

За цей твір він був удостоєний ИАХ звання академіка живопису. Оригінал придбав імператор Микола I для особистих покоїв подружжя в Зимовому палаці. Небачений глядацький успіх і переклад в 1841 році картини в естамп сприяли її широкої популяризації. Протягом усього життя Моллер неодноразово повторював картину. Примірник з ГТГ являє собою варіант-повторення.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)