Портрет І. А. Морозова – Валентин Сєров

Портрет І. А. Морозова   Валентин Сєров

“Портрет І. А. Морозова” написаний у 1910 році незадовго до відходу живописця Ст. А. Сєрова. Ця живописна робота являє собою твір зрілого автора на висоті свого таланту і творчих сил. Портрет створений з використанням таких виражальних засобів, як темперні фарби та картон. Все це надає картині своє, несхоже ні на що інше, звучання. Полотно, виконане в такій незвичній техніці, зберігається в Державній Третьяковській галереї.

“Портрет І. А. Морозова” – робота, від якої виходить впевненість, внутрішня твердість думки, відкритість і, в першу чергу, сила характеру. Іван Абрамович Морозов зображений в ясних незамутнених відтінках, його силует має чіткі контурні краю, він сильний і виразний. Портретне зображення насичене світлом, від чого майже відсутні тіньові контрасти, різкі переходи або згустки затемненого простору. Темперное зображення сприймається дещо інакше, ніж той же малюнок, але зроблений масляними фарбами. Зображення виходить більш рівне, світле, колористично більш просте і аскетичне.

В. А. Морозів представлений на тлі однієї з натюрмортних робіт Анрі Матісса, яка виглядає досить строкатим плямою, що вступає в протиріччя зі спокійною в колірному плані чином І. А. Морозова. Задній план виступає точно яскрава театральна декорація, не зовсім доречні в даній ситуації, коли створюється портрет людини, передається його характер і головне в його особистості. Портретну схожість не завжди значимо, особливо коли немає внутрішнього збіги з індивідуальністю створюваного образу, немає стрижня, немає особистості як такої.

Видатний портретист Ст. А. Сєров завжди прагнув передавати в своїх полотнах і представляти самої людини. Тому його портрети настільки індивідуальні, складні і неповторні. Ці роботи несхожі на шаблонні штамповані зображення. Вони настільки ж рідкісні, самоцінні і особистісні, наскільки індивідуальні, складні і неповторні особистості тих, портрети, образи яких творив і творив художник.

В. А. Морозів – людина свого часу, зберігач цінностей, ідеалів і тривог свого століття. В. А. Морозів безсумнівно гідний бути героєм свого часу, бути образом в ряду видатних портретних робіт Сєрова. Але не просто чином, але яскравим, успішним, впевненим і суворою людиною з відкритим ясним поглядом, якому властиве збентеження або боязкість. Це риси твердого характеру, залізної волі, довгих років праці і багатьох знань, риси справжнього підприємця і людини справи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)