Портрет князя А. А. В’яземського – Карл Людвіг Христинек

Портрет князя А. А. Вяземського   Карл Людвіг Христинек

Олександр Олексійович Вяземський – князь, російський державний діяч, один з найближчих сановників Катерини II. Народився 3 серпня 1727 року. Він належав до старовинного російського князівського роду, що вів свій початок від онука Володимира Мономаха – князя Ростислава Мстиславича. У двадцятирічному віці Олександр Олексійович закінчив Сухопутний шляхетський корпус. Під час Семирічної війни з Пруссією брав участь не тільки у баталіях російської армії, але й у виконанні деяких таємних доручень командування, ледь не які коштували йому життя. До кінця війни А. А. Вяземський займав вже посаду генерал-квартирмейстера і був добре відомий молодий імператриці Катерині II. У грудні 1762 року вона саме йому доручила “залагодження стосунків” між бунтівними селянами і їх господарями на уральських заводах. Він майже рік займався цією складною справою і чимало в ньому досяг успіху, причому, виявляючи стриманість, гуманність і розсудливість, залишався досить твердим і рішучим.

У грудні 1763 року він був відкликаний з Уралу. 3 лютого 1764 року Катерина II, переконавшись у винятковій чесності князя Вяземського, призначила його генерал-прокурором Сенату. Вона особисто написала його “секретнейшее наставляння”, в якому чітко визначила його обов’язки. Імператриця нагадувала А. А. В’яземському, що генерал-прокурор повинен бути абсолютно відвертий з государем, оскільки “за посадою своєї зобов’язується чинити опір наисильнейшим людям” і в цьому тільки влада імператорська “одна його підпору”. Вона підкреслювала, що не вимагає від нього “ласкательства”, але “єдино щиросердного поводження і твердості у справах”. Катерина II застерігала генерал-прокурора від ввязивания в інтриги при дворі і пропонувала мати тільки “єдино користь вітчизни і справедливість в увазі, і твердими кроками йти найкоротшим шляхом до істини”. А. А. Вяземський, треба думати, суворо дотримувався даного йому настанови і користувався повною довірою імператриці, що дозволило йому не тільки утримувати вищий прокурорський посаду протягом майже 29 років, але і значно розширити свої повноваження.

Якщо на початку кар’єри він очолював Сенат, а також спостерігав за продажем солі та вина в імперії, то з 1780-х років вже міцно утримував у своїх руках не тільки юстицію, але також фінанси і внутрішні справи. Саме він вперше в Росії ввів сувору звітність у фінансових справах, а також став чітко враховувати доходи і витрати за рік. Генерал-прокурор тепер майже одноосібно керував всесильної Таємницею експедицією, і через його руки пройшли майже всі відомі політичні справи царювання Катерини II: Е. Пугачова, А. Н. Радищева, Н. В. Новікова та інших осіб. При ньому розгорнув свою активну розшукову діяльність головний “кнутобоец” або, як називав його А. С. Пушкін, “домашній кат лагідної Катерини” С. В. Шешковський, що мав, за висловом імператриці, “особливий дар проводити слідчі справи”. А. А. Вяземський, на відміну від свого попередника, діяльно керував підлеглими йому прокурорами. При ньому були введені в дію “Установи для управління губерній” , які детально регламентували права і обов’язки місцевої прокуратури.

За “старанності, старанності і ревнощі до користі служби” він був удостоєний безлічі нагород, отримавши, зокрема, ордена Св. Андрія Первозванного, Св. Олександра Невського, Св. Анни, Св. Володимира 1-го ступеня, Білого Орла. А. А. Вяземський мав військовий чин генерал-поручика і цивільний – дійсного таємного радника. У вересні 1792 року А. А. Вяземський за хвороби вийшов у відставку, причому виконувані ним численні обов’язки Катерина II поклала на кількох людей. Д. Н. Бантиш-Каменський писав про нього так: “Князь Вяземський відрізнявся верностию своєю престолу, безкорисливістю, був надзвичайно працьовитий, вмів обирати гідних помічників; ворог розкоші, але скупий і заздрісний, як відгукувалися про нього сучасники”. А. А. Вяземський був одружений на дочці єлизаветинського генерал-прокурора М. Ю. Трубецького Олені Микитівні. Подружжя мали чотирьох дочок. Князь А. А. Вяземський помер 8 січня 1793 року.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Портрет князя А. А. В’яземського – Карл Людвіг Христинек.