Портрет Ст. А. Жуковского – Карл Брюллов

Портрет Ст. А. Жуковского   Карл Брюллов

Біля портрета Василя Андрійовича Жуковського, кисті К. Брюллова, абсолютно особлива доля: сума, виручена від продажу, пішла на викуп Т. Г. Шевченка з кріпацтва. Згадуючи про це, Шевченко писав у своїй біографії: “Жуковський, попередньо дізнавшись ціну від поміщика, просив К. П. Брюллова написати його, В. А. Жуковского, портрет з метою розіграти його в лотерею… Великий Брюллов охоче погодився. Портрет написаний. В. А. Жуковський з допомогою графа М. Ю. Виельгорского влаштував лотерею в 2500 рублів асигнаціями, і цією ціною була куплена моя свобода…”

Портрет Жуковського був написаний в петербурзькій квартирі Брюллова, створила, за контрастом з його великою майстернею, затишну, майже сімейну обстановку. З властивою йому ретельністю, Жуковський приходив для позування в призначений художником час. Нерідко Брюллов посилав до поета своїх учнів із запрошенням на сеанс. Одну з таких невдало виконаних місій жартівливо описав Мокрицький.

“Вранці,- писав він,-…пішов я до Жуковському і передав йому запрошення Брюллова – замість завтра, я запросив його сьогодні до третьої години. Дісталося ж мені від Брюллова; мій ментор в червоних штанях взьелся на мене так, що я думав поб’є “. Працювати над портретом поета Брюллову довелося з перервами, так як Жуковський мав супроводжувати спадкоємця в його подорожі по Росії.

Образ поета-романтика проникнуть тихій зосередженістю і умиротворенням. Злегка нахиливши голову до плеча і склавши на колінах руки, Жуковський присів до столу з книгами, спокійно і серцево слухаючи співрозмовника. Гармонійні і плавні лінії, що окреслюють голову і фігуру. Глибокий і м’який червонувато-коричневий колорит, відповідний загальному вигляду поета.

Сучасники вважали цей портрет Жуковського одним з кращих “як за подібністю, так і за виразом характеру цілого”. Вигляд поета сповнена тихого ліризму, серйозності і доброти. Стриманість виконавської манери, відсутність якої-небудь зовнішньої афектації характеризують це чудове твір.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)