Вітрувіанська людина – Леонардо да Вінчі

Вітрувіанська людина   Леонардо да Вінчі

Це не просто один з найбільш добре відомих малюнків Леонардо да Вінчі, а найбільш розтиражована засобами масової інформації зображення. Воно часто зустрічається в різноманітних навчальних посібниках, використовується в рекламних роликах і плакатах, навіть мелькає в кіно – досить згадати неоднозначно прийнятий публікою і критикою “Код да Вінчі”. Така популярність обумовлена високою якістю зображення і його значущістю для сучасної людини. “Вітрувіанська людина” одночасно є шедевром образотворчого мистецтва і результатом наукових вишукувань.

Цей малюнок був створений як ілюстрація для книги Леонардо, присвяченої одному з праць Вітрувія – знаменитого римського архітектора. Як і сам Леонардо, Вітрувій був надзвичайно обдарованою людиною з широкими інтересами. Він добре знав механіку і володів енциклопедичними знаннями. Інтерес Леонардо до цій непересічній людині зрозумілий, так як він сам був дуже різнобічною особистістю і захоплювався не тільки мистецтвом у різних його проявах, але і наукою. “Вітрувіанська людина” – дотепний і передовий для свого часу спосіб продемонструвати ідеальні пропорції людської фігури. Малюнок зображує фігуру чоловіка в двох положеннях. При цьому контури зображень накладені один на одного і вписані відповідно в квадрат і коло.

Обидві геометричні фігури мають спільні точки дотику. Це зображення показує, яким повинні бути правильні пропорції тіла чоловіка за описом, залишеного Вітрувієм в його книзі “Про архітектуру”. У широкому розумінні поняття архітектури може бути застосовано і до принципів будови людського тіла, що успішно і продемонстрував Леонардо да Вінчі. Роль “Витрувианского людини” у розвитку мистецтва та розквіт італійського Ренесансу надзвичайно велика.

Після падіння Римської імперії численні знання попередніх поколінь про людські пропорціях і будову тіла були загублені і поступово забуті. У середньовічному мистецтві зображення людей різко відрізнялися від тих, що були за часів античності. Леонардо зумів продемонструвати, як насправді відображається божественний задум в будові тіла людини. Його малюнок став зразком для художників усіх часів. Навіть великий Ле Корбюзьє використовував його для створення власних творінь, що вплинули на архітектуру всього XX століття.

Завдяки символічність зображення багато вважають його відображенням будови всього світобудови. Крім свого величезного історичного і наукового значення, “Вітрувіанська людина” несе і значну естетичну навантаження. Малюнок виконаний тонкими точними лініями, ідеально передають людські форми. Створений Леонардо образ дуже виразний, що запам’ятовується. Навряд чи можна знайти цивілізованої людини, який не бачив це зображення і не знає його автора.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)