Автопортрет з Ізабеллою Брант – Пітер Рубенс

Автопортрет з Ізабеллою Брант   Пітер Рубенс

У чудові дні кохання, заручин і весілля з вісімнадцятирічної дочкою антверпенського юриста Ізабеллою Брант Рубенс пише “Жимолостную альтанку” .

Його сюжет представлений композицією, де фігура Рубенса, що сидить на лавці альтанки, оповитої квітучої жимолостю, злегка нахилилася до розташувалася біля нього Ізабеллі Брант, покійно поклала свою руку на руку чоловіка. Цей скромний жест, трохи схилена убік Рубенса голова з’єднують цю пару. Ніякої перебільшеною афектації почуттів, все стримано і гідно.

Рубенс одягнений в франтівський костюм, ретельно написаний художником. Його пурпуэн з широким мереживним коміром, штани з жовтими підв’язками під коліном, бежеві панчохи, обтягуючі потужні м’язи ніг, шкіряні туфлі з витонченими підв’язками, капелюх з високою тулією і металевою брошкою. Весь його вбрання разом з пишним, дорогим вбранням Ізабелла Брант надає портрета закінчений вигляд типового портрету в стилі бароко.

Однак вільна природна поза і Рубенса і Ізабелла Брант, відмінна від урочистих і гордовитих поз аристократів на парадних портретах, природне оточення подружжя, які розташовані в саду серед білих квітів жимолості, а не серед колон і важких портьєр, надає композиції невимушений, ліричний вигляд.

Особливої уваги заслуговує передача виразу обличчя Рубенса і його дружини. Відкрите обличчя Рубенса спокійно, очі дивляться прямо на глядача, правильні і красиві риси його обличчя, акуратна борідка і вуса, що вибиваються з-під капелюха каштанові пасма волосся – все підкреслює врівноваженість і гідність художника. Особа Ізабелла Брант зігріте ледве помітною ніжною посмішкою, відбиває глибину її радості і щастя.

Незвичайна розстановка двох фігур, стійка посадка Ізабелли створює композицію барокового характеру зі складним рухом і поворотом фігур, пов’язаних, однак, одним загальним овалом в портретної композиції всієї картини. Дві схилені один до одного фігури і з’єднані руки Рубенса і Ізабелла Брант символізують внутрішнє згоду і любов цих благородних людей.

Принципи парадного барокового портрета, частково застосовані Рубенсом вільної композиції цієї картини і зігріті радісними, глибоко особистими переживаннями, зробили “Жимолостную альтанку” одним з кращих портретів не тільки Рубенса, але і всієї портретного живопису ХVІІ століття.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)