Чоловічий портрет – Франс Халс

Чоловічий портрет   Франс Халс

Франс Халс був одним з найвідоміших живописців голландського золотого століття. Майстер портретного жанру створив понад 900 робіт, в яких представив дітей, бідняків і аристократів, гвардійців і товаришів по чарці з різних кабачків. “Чоловічий портрет” відноситься до серії портретів, схожих по постановці моделі: вона представлена впівоберта на темному тлі, з якого яскравими контрастними плямами виступають обличчя і елементи гардеробу – рукавички, білий комір. Можливо, зображений на портреті чоловік – офіцер, на це натякає його права рука, що лежить на тому місці, де зазвичай знаходиться руків’я шпаги. Халс працює в новій вільній манері з широким відчутним мазком, добре моделює форму. Через два століття новаторська живописна манера Халса надихне ціле об’єднання художників-імпресіоністів. Голландський художник Франс Хальс увійшов в історію світового мистецтва як видатний майстер реалістичного портрета.

Одне з кращих творів Хальса – ермітажний “Чоловічий портрет”-відноситься до пізнього періоду творчості живописця. Зображений чоловік середніх років, закутаний у широкий чорний плащ. Він сидить, лихо подбоченясь, і дивиться звисока, і навіть трохи презирливо. На вустах його грає скептична посмішка, очі злегка примружені. Глядач чітко усвідомлює, що перед ним людина, світосприйняття якого забарвлено скепсисом і песимізмом.

У пізніх портретах Хальса, майстра сміху і посмішки, зникають веселий запал і життєрадісність. Очевидно, зміни, що сталися у творчості художника, відображають реальні зміни у соціальному житті сучасного йому суспільства.

Живописна манера Хальса на початку 1650-х років знаходить небачену силу і широту. Мазок стає сміливим і енергійним, а характеристика образу – гранично гострої і виразною. “Чоловічий портрет” – блискуче підтвердження цих якостей. Доводиться лише шкодувати, що в своєму теперішньому вигляді він не розкриває до кінця задум Хальса. Мабуть, на догоду смакам XVIII століття, чужою рукою була записана надіта набакир капелюх з помпоном, яка надавала образу портретованого майже гротескний характер. Контури капелюхи легко простежуються під записом. Крім того, в Англії, у Британському музеї зберігається копія з портрета, зроблена до його спотворення, а можливо, саме в зв’язку з цим. На ній чоловік зображений у зсунутому набік головному уборі.

“Чоловічий портрет” вступив до зібрання Ермітажу в кінці XVIII століття.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)