Едіп і Сфінкс – Гюстав Моро

Едіп і Сфінкс   Гюстав Моро

Творчість Гюстава Моро, французького художника було тісно пов’язане із символізмом. Але характер його творчості був іншим. Головним принципом художника був принцип “прекрасною інерції” коли персонажі зображалися в стані заглибленості і замисленості в себе. Завдяки цьому глядач повинен краще відчути внутрішній душевний стан героїв картини. Художник створив кілька полотен із зображенням Сфінкса. Однією з таких картин є картина “Едіп і Сфінкс”, написаної в 1888 році. Точна назва твору “Едіп-блукач, або Рівність перед смертю”.

Картина написана з давньогрецького міфу про Едіпа, який по дорозі в Фіви зустрічає Сфінкса. Моро зображує Сфінкса крилатим чудовиськом, з головою прекрасної діви. Сфінкс задає всім подорожнім одну загадку: “Хто ходить вранці на чотирьох ногах, вдень на двох, увечері на трьох?”, на яку ніхто не може дати правильної відповіді. І за це Сфінкс пожирав їх. А Едіп розгадав, що це три віку людини – дитинство, зрілість і старість.

У цій картині Едіп у ж не сміливий герой. І Сфінкс і Едіп передчувають свою смерть, перед якою вони обидва рівні. Скелястий грот – символ материнського лона. Ідея художника була в тому, звідки з’являється людина, там і є його загибель. Іокаста, мати Едіпа, за збігом обставин, ставши дружиною Едіпа, стала причиною його смерті. Так ця історія лякала покоління Ніцше тим, що жінка, яка подарувала життя, може легко її відібрати.

У центрі картини зображений раскинувший крила Сфінкс. Поряд з ним знаходяться повалені жертви, не відповіли на його запитання. Їх особи детально не промальовані. Едіп, розташований в лівій частині картини, втомленою ходою, спираючись на посох, заходить в грот. Його голова опущена від безсилля, він знає, що життя його скоро закінчиться. Придивившись до картини, можна побачити небо, темнеющее у вечірніх сутінках. Вже почали нічне полювання кажани. Сфінкс дивиться на який прийшов подорожнього, гордо розташувавшись на своєму ложі. Його крила красиві і білосніжні.

Художник виділяє головних персонажів світлими, охристими і жовтими відтінками на темному, холодному тлі. Вертикальний формат картини підкреслює велич Сфінкса. Твір трагічно і загадково. Картина змушує задуматися про життя і смерті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)