Екстаз Св. Франциска – Джованні Белліні

Екстаз Св. Франциска   Джованні Белліні

Ця картина – хвалебна пісня Творця і красу створеного Ним світу. Пейзаж тут не просто фон, але своєрідна книга, кожний символ якого може бути прочитаний – треба тільки вміти його прочитати. Головна дійова особа – святий Франциск Ассизький, один з найулюбленіших святих італійського народу. Житіє Франциска було дуже детально описано в багатьох джерелах того часу, і художник, який прагнув відобразити образ святого, не відчував нестачі в інформації. Можливо, тому живописці так часто зображували його.

Святий Франциск був сином багатих і знатних батьків, перед ним відкривалася блискуча перспектива, однак він вирішив присвятити життя Богу і провів свої дні в убогості і покаянної молитви. Звертаючись до житія святого, художники зазвичай вибирали для своїх картин сцену появи на тілі Франциска стигматів – ран, які повторюють ті, що отримав на хресті Спаситель. Сцена ця дійсно дуже цікава для живописця. Багато фахівців вважають, що Белліні у своїй картині теж натякає на стигмати. Але якщо це і натяк, то дуже завуальований. Логічніше припустити, що святий Франциск явлений нам просто в момент молитовного екстазу.

Джованні Белліні, проявив себе насамперед як майстер світла і кольору. Популярність прийшла до нього не відразу. Його кращі картини, такі як “Екстаз Св. Франциска”, були написані на рубежі XV і XVI століть. Зображений тут святий настільки малий у порівнянні з навколишнім пейзажем, що здається незначним, та все ж його містичний захоплення перед красою матеріального світу передається нам. Знявши дерев’яні черевики, він стоїть босоніж на святій землі.

Інтерес Белліні до ліричного, наповненого світлом пейзажу свідчить про вплив великих нідерландських художників: у Венеції, мала міцні торговельні зв’язки з північними країнами, роботи цих художників викликали непідробне захоплення. Белліні, безсумнівно, був знайомий з творами нідерландських майстрів і поділяв їх уважне та дбайливе ставлення до найменших деталей у зображенні природи. У своїй роботі він надав нагромадження каменів на передньому плані структурну ясність і твердість, немов зображував архітектурна споруда у відповідності з законами наукової перспективи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Екстаз Св. Франциска – Джованні Белліні.