Перехід Суворова через Альпи – Василь Суріков

Перехід Суворова через Альпи   Василь Суріков

Яскраве полотно в дусі демократичного реалізму. В основі сюжету – історична подія – антифранцузька кампанія російських військ у Швейцарських Альпах. Полководець вибрав цей найкоротший шлях, маючи на меті якомога швидше проникнути в Швейцарію для з’єднання з російськими військами і разом перенести військові дії на територію Франції.

Безпрецедентний випадок в історії воєнних дій – похід в гори в зимових умовах – залишився без сенсу: кампанія зазнала невдачі з вини австрійців, які обіцяли надати військову допомогу. Війна другої антифранцузької коаліції з Наполеоном була програна і закінчилася Амьенским світом між Великобританією і Францією. Імператор Павло I подарував Суворову не тільки чин генералісимуса, але і титул – князь Італійський.

Композиція картини дуже динамічна. Вона побудована за принципом руху зверху вниз. Погляд глядача ковзає слідом за спускаються з гір солдатами. Зліва на коні – сам Суворов, з натхненним обличчям і посмішкою, вказує рукою дорогу. Постать його мініатюрна, а не велична, і швидше зливається з солдатською масою, ніж виділяється з неї: він теж в простому похідному плащі і з треуголкой, як і його воїни.

Солдати, наполняющиеся ентузіазмом при погляді на Суворова, посміхаються у відповідь і безстрашно з’їжджають по крутому засніженому схилу гори. Росіяни “чудо-богатирі” зображені в повному обмундируванні, з гідним зброєю – багнетами, гарматами, кинджалами. Тонкий психологізм – в передачі окремих істотних деталей, таких як блідість осіб і вирячені від переляку очі, що дивляться в безодню попереду, або рука, притиснута до чола, починаюча хресне знамення.

Талант Сурікова-пейзажиста проявився в зображенні снігової гористій поверхні на передньому плані і крутого гірського схилу з хмарами на задньому. Сліпуче білий альпійський сніг контрастує не тільки із загальною людською масою, але і з синюватими скелями, затуляють небо. Природа швейцарських Альп не розкрита у всій її ефектною красі, швидше, вона сувора і ворожа до непроханим гостям.

Картина була написана до 100-річчя подвигу Суворова, показана суспільству в тому ж 1899 році на 27 виставці передвижників, але великого резонансу не викликала. Її придбав імператор Микола II. Зараз вона виставлена в експозиції Державного Російського музею.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)