Взяття під варту та Несення хреста. Зовнішні крила вівтаря – Ієронім Босх

Взяття під варту та Несення хреста. Зовнішні крила вівтаря   Ієронім Босх

Ліва зовнішня стулка “Взяття Ісуса під варту в Гефсиманському саду”. Права зовнішня стулка “Несення хреста”. Зовнішні стулки триптиха “Спокуса Святого Антонія” виконані в техніці гризайлі.

На них зображені сцени Страстей Христових. Поки Юда квапливо залишає Гетсиманський сад з тридцятьма серебряниками, храмова варта і слуги первосвященика накидаються на Ісуса так само люто, як демони на святого Антонія на лівому крилі триптиха. Вигляд у варти торжествуючий.

Апостол Петро на передньому плані заніс меч, щоб відрубати вухо рабові, який прийшов разом з воїнами. Ця і наступна сцена з зображенням Страстей Христових, написані в оповідній манері і з драматичними подробицями, різко контрастують з езотеричними фантазіями внутрішніх стулок вівтаря.

Композиція “Несення хреста” з особливою силою виявляє дар Босха живописати людські пристрасті. Надзвичайно виразний жест ченця, який сповідує засудженого на страту розбійника. Обличчя розбійника на передньому плані зліва повно відчаю. Праворуч зображений Ісус, який впав під вагою хреста й зупинився процесію, рухому на Голгофу; свята Вероніка спрямовується до Спасителя, щоб отереть піт з його обличчя.

Катів це зволікання призводить до ледь стримувану лють, обивателі ж дивляться на те, що відбувається скоріше з цікавістю дозвільних роззяв, ніж співчуття. Трохи нижче розбійники сповідуються ченцям в сутанах в капюшонах, причому Босх майстерно передає відштовхуючий вигляд цих кліриків.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Взяття під варту та Несення хреста. Зовнішні крила вівтаря – Ієронім Босх.