Переможці – Василь Верещагін

Переможці   Василь Верещагін

Верещагін нещадний у зображенні втрат і перемог. Верещагін, мабуть, єдиний художник, якого не було підвладне самозамилування, і він міг досить правдиво відобразити на своїх полотнах правду військової життя.

І якщо Айвазовський часто зображував морські бої, то Верещагін на своїх полотнах зображував сухопутні бої і в основному азіатські. Він закохався в Середню Азію і тому у нього набралося достатньо велика серія полотен з східними мотивами, крім того є багато нарисів, етюдів, замальовок. Але він ніколи не відходив від істини.

На цьому полотні він зобразив переможців-азіатів. Це швидше за все турки. По всьому пагорбу після бою лежать вбиті російські солдати, а переможці ходять навколо них і знімають з трупів одяг, взуття, нишпорять по кишенях у пошуках чогось цінного. Все знайдене одягають або взувають прямо тут, поруч з пограбованим убитим воїном. Але ось на полі брані виявили цілого і неушкодженого солдата. Його одразу оточили турки і стали розглядати з усіх боків. Кому з них дістанеться він сам. Хто отримає його камзол, а комусь ще щось цінне, якщо в нього така є. Але те, що він піде в рабство в цьому можна не сумніватися.

Художник передав у цій картині якусь незахищеність. Щось швидкоплинне і не зрозуміле. А найголовніше він дав зрозуміти, що не завжди російський солдат перемагає. Це, мабуть, головна його правда в цій картині. І це, звичайно ж, викликало подив у патріотично налаштованої столичної публіки. Їм не вірилося, що таке може трапитися з російськими солдатами. Але було ж і таке, програвали ж іноді битви.

Просто це відбувалося не так часто. І ось саме про втрати і розповідав художник. Мало того, він з вишуканою точністю зображував “варварів” в їх безпосередній середовищі, в самому центрі Середньої Азії.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Переможці – Василь Верещагін.