Портрет дожа Леонардо Лоредана – Джованні Белліні

Портрет дожа Леонардо Лоредана   Джованні Белліні

Портрет дожа Леонардо Лоредана був офіційно закритий Белліні як художник Венеціанської республіки. У цьому творі дож зображений майже фронтально – всупереч існуючій традиції зображувати обличчя портретованих в профіль, в тому числі і на медалях, і на монетах. Чіткі світлотіні прекрасно малюють високі вилиці, ніс і впертий підборіддя розумного і вольового обличчя літньої людини.

На яскравому синьо-зеленому тлі контрастно виділяється біла з золотом і сріблом парчовая мантія. Її дож одягав у свято Стрітення – день, коли обручался з морем, приймаючи на рік владу над Венецією. Робота маслом допомогла художнику наповнити повітрям простір картини і тим самим зробити образ портретованого дивно живим. Леонардо Лоредан народився в 1436 році, а в 1501 році став венеціанським дожем і займав цей пост протягом двадцяти років, до самої своєї смерті.

Деякі мистецтвознавці вважають, що цей портрет був написаний відразу ж після обрання Лоредана дожем, однак існують документи, які свідчать про те, що Белліні виконував якусь роботу за приватним замовленням Лоредана в 1504 році. Тому портрет прийнято датувати саме 1504 роком. Це самий знаменитий портрет пензля Белліні і, безумовно, одна з кращих його робіт. Парадний костюм і упевнена поза Лоредана підкреслюють, що перед нами глава одного з найвпливовіших європейських держав того часу.

Деколи цей портрет називають надмірно узагальненими, проте образ дожа аж ніяк не позбавлений індивідуальності. Белліні був майже однолітком дожа. Ймовірно, вони були в дружбі або, принаймні, симпатизували один одному. Адже вони не тільки належали до одного покоління, але і знаходились приблизно на одній сходинці соціальної ієрархії. Портрет Лоредана, відрізняючись продуманою композицією і глибиною проникнення художника у духовний світ свого героя, демонструє чудове володіння Белліні технікою олійного живопису..

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет дожа Леонардо Лоредана – Джованні Белліні.