Портрет Петра I – Август Толяндер

Портрет Петра I   Август Толяндер

У зборах Музею образотворчих мистецтв Республіки Карелія зберігаються портрети засновника міста. Один з кращих представлений Вашій увазі. У 1703 році Петро Великий наказав побудувати пушечнолитейний завод в гирлі річки Лососинки, що впадає в Онезьке озеро. Він отримав назву Петровського.

Завдяки заводу з’явилася Петровська слобода, в 1777 році перетворена в місто Петрозаводськ. У мистецтві петровського часу особливо важливою вважається “ідея тріумфу” передусім держави, а потім вже і окремої особистості, яка базується на усвідомленні величі свершаемих подій та зростання могутності оновленої Росії.

Ця тріумфальність пронизує всі види мистецтва, знаходить відображення у створенні монументальних архітектурних споруд з певним смисловим декором, в чудових палацово-паркових ансамблях, парадних портретах Петра I і “пташенят гнізда Петрова”, в картинах і гравюрах історичного жанру в зображенні численних “вікторій”, урочистих демонстрацій, парадів, феєрверків. У творі шведського майстра Серпня Толяндера, багато років жив і працював у Москві, постає образ молодого царя – засновника російського флоту.

Петро I представлений енергійним, чарівним, елегантним. Одухотворене обличчя, спрямований удалину погляд, колірні і світлотіньові контрасти допомагають створити образ романтичний, піднесений. Загальновідомо, що Петро I любив море, сам особисто брав участь в будівництві бойових кораблів.

На цей історичний факт звернено увагу художника. Деталі композиції переносять у 1697 рік, коли молодий цар під ім’ям Петра Михайлова навчався корабельній справі в Голландії. Картина не позбавлена ідеалізації: автор явно перебував під чарівністю особистості царя-реформатора. Можливо, поштовхом для написання портрета стало широко відзначалася в 1872 році в Росії подія – 200-річчя з дня народження Петра Великого.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)