Веранда, обвита виноградом – Сильвестр Щедрін

Веранда, обвита виноградом   Сильвестр Щедрін

Пейзажист Сильвестр Щедрін був сином відомого скульптора Феодосія Федоровича Щедріна і племінником пейзажиста Семена Федоровича Щедріна. Сильвестр ріс в атмосфері художніх інтересів, з дитячих літ знав колекції Ермітажу.

У 1800 р. Щедрін поступив в Академію мистецтв. Будучи старанним учнем академії, він отримав завдання зобразити морський місто або селище і з успіхом справився з поставленим завданням. Він створив класичний пейзаж, де чітко проглядалися три плану, мудра врівноваженість, але була повна відсутність повітря і прийме часу дня. За цю роботу він отримав Золоту медаль і був посланий в Італію писати класичні пейзажі і вивчати давнину. У ці роки тут жили Кіпренський, Брюллов і багато інших російські художники, що зустрічалися, зокрема, на музичних вечорах Зінаїди Волконської.

Щедрін багато працював. Спочатку його пейзажі за класицистичної традиції зображали відомі античні пам’ятники і історичні місця, як, наприклад, “Вигляд Колізею”. Але Щедрін несподівано відкрив для себе іншу Італію: Італію обжитих людиною бухт і прибережних скель, Італію простих трудівників, моряків, рибалок, вуличних торговців. Його знали і любили прості люди в багатьох італійських містах, а він писав цих людей і свої нескінченні етюди. Російський художник побачив італійський пейзаж не очима туриста, шукає екзотичні краси, а очима італійського рибака чи селянина, для яких природа є обжитим будинком.

Однією з таких робіт є картина “Веранда, обвита виноградом”. Дивлячись на неї, ми бачимо два просвіту, обрамлені мереживом листя, і сліпучий блиск моря. І тільки потім помічаємо забівшуюся в тінь від важкої полуденної спеки життя. Це час післяобіднього відпочинку, коли на півдні все завмирає. Рибак в білому одязі і червоній шапочці сидить на парапеті, поруч з ним – хлопчик у крислатому солом’яному капелюсі. Прямо на підлозі дрімає старий.

Люди, зображені на картині, – це ті самі бідняки, яких Щедрін попросив прийти попозувати “на натурі”. Вони влаштовувалися за своїм бажанням, при цьому дрімали або розмовляли, продовжуючи під час позування жити звичним життям, повної близькості до природи, яка, за словами автора, “ні з чим не може зрівнятися”.

Варто звернути увагу на листя винограду – ми не побачимо поруч двох мазків одного кольору. Лист пожовклий, листя яскраво-зелене, лист червонуватий, лист коричневий, і вся ця маса кольоровий листя пронизана променями сонця. Живописець щохвилини міняв кисті, змішував фарби. Якщо, забувшись або статут, він поклав поруч кілька однакових мазків, в картині вийшло б “мертве пляма”, а це неприпустимо, тому що в природі все живе, щохвилини змінює забарвлення.

Надалі творчість Щедріна набувало все більшу простоту і безпосередність у виборі сюжетів, і в передачі природи і міських видів. Любиться набережну, як і інші види міста, Щедрін писав багато разів при денному і місячному освітленні. У літній час художник працював у Сорренто, пейзажі кінця 20-х рр. з видами цього місця, особливо його гаваней, є в Третьяковській галереї і Російському музеї.

Сильвестр Щедрін відкрив нові прийоми, привніс в пейзаж сонце, вітер, блиск моря, вологе, напоєне морським запахом повітря. Його “ландшафтна нога” ступила з сухого класичного пейзажу в живу життя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Веранда, обвита виноградом – Сильвестр Щедрін.