Вітражі собору Святого Стефана у Меці – Марк Шагал

Вітражі собору Святого Стефана у Меці   Марк Шагал

Цей масштабний працю зажадав від Шагала більше 10 років. Основне місце зайняли 11 композицій на теми Старого Завіту :

– створення людини,

– створення Єви,

– гріхопадіння,

– вигнання з раю,

– жертвоприношення Авраама,

– сон Якова,

– битва Якова з ангелом,

– отримання Мойсеєм скрижалей,

– неопалима купина,

– Давид і Вірсавія,

– пророк Єремія.

Як і вітражі єрусалимської синагоги, вони з особливою силою втілюють переживання іншої реальності, передають щось невимовне. Як і в живописі, Шагала, простір у вітражних вікнах, створене переходами тонів і свинцевими перегородками, здається багатоплановим і ірреальним. Крізь вікна собору всередину входить як ніби весь світ навколишнього зовнішнього світу. Вітражі немов будують всередині собору другий храм з кольору і світла.

Працюючи над вітражами, Крокував виконував на основі гуашей і акварелей картони розмірами з вітражні вікна, на яких позначалися контури свинцевих перегородок і колір стекол. За замовленням художника були виготовлені спеціальні скляні плакетки, на них тонко наносився шар прозорої фарби потрібного тону. Після монтажу скла наступав останній, самий відповідальний етап роботи.

З допомогою кислоти Крокував займався тим, що видаляв частково шар фарби, забезпечуючи її висвітлення, або затемненням робив важкими (утяжелял) колір, процарапивал зображення, завдавав штрихи і точки, потрібні контури. По суті, це була робота зі світлом. Художник чаклував над вітражами, залучаючи у творчий процес всіх своїх помічників. За спогадами, “у ньому відчувалося свідомість обрала його вищої сили, до якої виявлялися причетні і працюють з ним люди”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вітражі собору Святого Стефана у Меці – Марк Шагал.