Св. Марк заспокоює море – Паоло Венеціано

Св. Марк заспокоює море   Паоло Венеціано

Паоло Венеціано доручили написати поліптих для захисту перлини ювелірного мистецтва, створеного в XII-XIV ст. вівтаря венеціанської базиліки св. Марка, Pala D’oro. Вівтар складався з 14 картин, які були розміщені в два ряди. У центрі верхнього ряду знаходилася сцена Vir dolorum”, по обидві сторони від неї – по шість полуфигур святих.

В нижньому ряду містилося сім сцен з житія св. Марка, патрона венеціанської республіки і головного собору міста. На представленої тут картині зображено вітрильник у штормовому морі, на якому з Олександрії до Венеції везуть тіло св. Марка.

У відповідь на благання моряків на палубі з’являється сяюча постать св. Марка, який заспокоює хвилі. Драматизм сцени підсилюють вздувающиеся вітрила, що розвіваються вітром прапори і обрамляють картину високі скелі. Наділена божественною владою фігура святого зображена не в центрі, а зліва, на найвищій точці корабля, однак масштаби її не збільшені. Образ його підсилюють висока скеля на задньому плані і напружена дуга білого вітрила. Паоло Венеціано, у багатьох аспектах пов’язаний з візантійським мистецтвом, тут особливо велику увагу приділяє просторово-сті зображуваного.

Новою рисою в його венеціанському мистецтві стало сугестивний за силою вираження почуттів, драматична сконцентрованість, що прийшла на зміну оповідач-ності, і пронизує картину динаміка. Все це вказує на вплив мистецтва треченто, проникшее у Венеції з роботами сучасних художників Падуї, Ріміні, Болоньї. Місце Паоло Венеціано у венеціанської живопису по-справжньому можна визначити, порівнюючи цю картину з мозаїками XII-XIV ст. із собору Сан Марко, особливо з створеними у 1260-1270 роках мозаїками західного фасаду над воротами, в яких розроблена ця ж тема.

Мозаїка має розповідний характер, підкреслює горизонтальний напрямок, а Паоло Венеціано, слідуючи Джотто, згущує події до ступеня драми. Внизу картини, на тлі моря, поблискують готичні літери, що увічнюють ім’я творця вівтаря: MAGR. PAU-LUS CU LUCA. ЕТ ТОНІ FILIIS SUIS PINXERUNT ” [ Це твір написав майстер Паоло зі своїми синами Лукою і Джованні”].

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Св. Марк заспокоює море – Паоло Венеціано.