Воскресіння дочки Яіра – Ілля Рєпін

Воскресіння дочки Яіра   Ілля Рєпін

Сюжетом дива воскресіння Ісусом присвячена картина Іллі Юхимовича Рєпіна “Воскресіння дочки Яіра”. Важко йому далася робота над нею. Як знайти настрій, щоб передати одне з дивовижних чудес Христа? Як у фарбах зобразити біблійну легенду? Чотири місяці художник не міг доторкнутися до полотна. Конкурс на золоту медаль Академії мистецтв невблаганно наближався. З чого почати? З перечитування Євангелія? Але він знав ці рядки напам’ять. Він уявив собі Яіра, батька дванадцятирічної дівчинки… Смерть не пощадила його єдину дочку. Непоправне сталося…

І ось в будинок приходить Христос – великий людина, наділена даром зцілення, доторкається до її застиглим рук – і життя знову повертається. В боротьбі двох начал – темного і світлого – відображення основної думки картини, двобій життя і смерті.

Загальна її тональність вийшла похмурою, тривожною. Різкі переходи від світлого до темного створювали настрій занепокоєння і хвилювання.

Ось в кімнату увійшов чоловік з обличчям мудреця, одягнений у сині м’яко спадаючі одягу. У всьому його вигляді – спокійна зосередженість, впевненість у своїй силі. Обережно доторкнувся він до руці мертвої дівчинки, що лежала на ліжку, вкритому білими струмуючими тканинами. Дотик це так спокійно і природно, що мати і батько завмерли, боячись повірити в диво. На їхніх обличчях подив, страх і хвилювання.

Рєпін зобразив момент, що передує звершення дива. Глядач майже не бачить, як прямо на його очах починає оживати остигле вже тіло. Груди дівчинки, здається, підвелася для першого глибокого подиху, а в особі відбувається майже зрима зміна. Воно втрачає свою мертвенную блідість і набуває фарби. Незрозуміла воістину приголомшлива магія чарівної кисті! Світильник відкидає на дівчинку теплі жовтуваті промені, які вже поспішають стикнутися з голубуватим денним освітленням.

2 листопада 1871 р. молодому починаючому живописцю Іллі Рєпіну була присуджена перша золота медаль Академії, яка давала право на звання художника першого ступеня і шестирічне навчання за кордоном.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)