Всесвітній потоп – Іван Айвазовський

Всесвітній потоп   Іван Айвазовський

Належачи за віросповіданням вірменської апостольської церкви, Айвазовський створив цілий ряд картин на біблійні та історичні сюжети.

У 1862 році Айвазовський пише два варіанти картини “Всесвітній потоп”, і потім протягом життя неодноразово повертається до цього біблійного сюжету. Один з кращих варіантів картини Всесвітній потоп написаний їм у 1864 році.

Саме море звичайно постає у нього універсальною основою природи і історії, в особливості в сюжетах із створенням світу та потопом; втім, образи релігійної, біблійної або євангельської, іконографії, рівно як і античної міфології, не можна зарахувати до найбільшим його удачам.

Творча індивідуальність і світосприйняття великого мариніста своїми національними коренями вже за життя пов’язували його з вірменською культурою. Біблійну гору Арарат – символ Вірменії – Айвазовський писав не менше десяти разів. Зішестя Ноя з Арарату він вперше виставив в Парижі, і коли тамтешні співвітчизники запитали, чи немає у нього вірменських видів, підвів їх до картини і сказав: “Ось наша Вірменія”.

Згодом Айвазовський подарував полотно новонахичеванской школі. Під час громадянської війни школу перетворили на казарму, яку поперемінно займали то білі, то червоні. Картиною прикрили пролом у двері. Одного разу пролом виявився закладено дошкою, а картина зникла. Викрадачем був Мартірос Сарьян, колись навчався в цій школі. У 1921 році в числі зібраних творів вірменського мистецтва він привіз “Зішестя Лис” в Єреван.

До числа картин з історичним сюжетом відноситься картина Хрещення вірменського народу, свого часу прикрашала одну з феодосійських вірменських церков і будила у прихожан патріотичні почуття.

Сюжетом для картини Хрещення вірменського народу послужив переломний момент в історії вірменської культури. Її розквіту сприяло прийняття вірменами християнства. На самому початку IV століття ця релігія була узаконена у Вірменії як державна. Вірменія, таким чином, є сьогодні одним з найдавніших християнських держав.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)