Зішестя Святого Духа на Апостолів – Михайло Врубель

Зішестя Святого Духа на Апостолів   Михайло Врубель

Одна з перших робіт Врубеля. Це величезна фреска “Зішестя Святого Духа…”, написана художником на коробовом зводі Кирилівської церкви в Києві.

За євангельським переказом, апостолам з’явився Святий дух у вигляді голуба, що виходили від нього язики полум’я “почили на кожному з них”. Після цього апостоли отримали дар говорити на всіх мовах і проповідувати вчення Христа усім народам. Як і інші євангельські оповіді, сюжет “Зішестя” мав у церковному мистецтві свою іконографічну схему, закріплену багатовіковою традицією. Врубель чітко слідував схемою, користуючись, ймовірно, старовинними мініатюрами євангелій, але фігури трактував по-своєму, проявивши себе як сучасний художник.

Дванадцять сидять апостолів розташовані півколом, так що композиція вписується в архітектурну форму склепіння. Посередині підноситься стоїть дуже просто фігура Богоматері. Фон синій, золоті промені виходять з кола з фігуркою голуба, одежа апостолів світлі, з перламутровими переливами, що створюють ефект світіння зсередини. Сама група апостолів, охоплена загальним високим душевним підйомом, виражає це кожен по-своєму, справляє незабутнє враження: руки, то напружено зціплені, то поривчасто притиснуті до серця, то в роздумі опущені, то трепетно прикасающиеся до руці сидить поряд.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Зішестя Святого Духа на Апостолів – Михайло Врубель.