Аньоло Доні – Рафаель Санті

Аньоло Доні   Рафаель Санті

На картині зображений Аньоло Доні, багатий торговець вовною, жив у кварталі Санта Кроче. У 1504 році Доні одружився на дочці Джованні Строцці Маддалені. Аньоло були одним з найбільш розумних і щедрих цінителів мистецтва у Флоренції початку XVI століття: він був замовником Мікеланджело і Фра Бартоломео. Цілком ймовірно, в його колекції був “Амур-Атіс” Донателло.

“Поки Рафаель був у Флоренції, Аньоло Доні, який був настільки ж скупий у всіх інших своїх витратах, наскільки він охоче, хоча і з ще більшою обачністю, витрачався, будучи великим любителем, твори живопису і скульптури, замовив йому свій портрет і портрет своєї дружини в тій самій манері. Портрети ці можна бачити у його сина Джованні Баттіста в тому прекрасному і вельми поместительном будинку, який зазначений Аньоло побудував у Флоренції на Корсо деї Тинтори близько Канто дельї Альберта” .

Про високий соціальний стан і рідкісною, рафінованої культури, можна судити, насамперед, по одязі, що поєднує вишуканість і елегантність матеріалу і крою з відсутністю якого б то ні було вихваляння і показної пишноти. Писали, що “в його постаті ми на власні очі бачимо і трепет живої плоті, і прояв духу, і биття життя в самому відчутті скороминущому”. Такий, наприклад, Анджело Доні – гостро реагує, розумний і гордовитий. Прославляючи свого сучасника, Рафаель у той же час давав йому точну психологічну характеристику.

Дружина Анджело – Маддалена Доні і величава, і урочиста, а самовпевненість пересилює всі. Знає собі ціну і дуже хоче, щоб і інші знали: із задоволенням демонструє золотий ланцюг з медальйоном, осипанним діамантами, і важкий перловий підвісок. Владно стиснуті губи, погляд невблаганно-поблажливий. Ніжне тонке деревце пейзажу, можливо, натякає на властиві Маддалені вишукані почуття, але ще більше відтіняє її пашить здоров’ям тіло.

Прикраса Маддалена Строцці складається з фігурки єдинорога, смарагди, рубіни, сапфіри і, нарешті, перлів. Ймовірно, це прикраса і є подарунок Аньоло до дня весілля. На звороті портретів Доні і Маддалена Строцці збереглися два твори невідомого художника на міфологічний сюжет: “Девкаліон і Пірр” і “Відродження роду людського” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)