Бенкет Валтасара – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Бенкет Валтасара   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського живописця Рембрандта ван Рейна “Бенкет Валтасара”. Розмір картини 168 x 209 см, полотно, олія. В біблійних текстах Валтасар був останнім вавилонським царем, з його ім’ям пов’язано падіння Вавилона. Незважаючи на облогу столиці, зроблену Кіром, цар і всі жителі, маючи у себе багатий запас продуктів, могли спокійно віддаватися задоволень життя. З нагоди одного незначного свята Валтасар влаштував пишний бенкет, на який запрошено було до тисячі вельмож і придворних.

Настільними чашами служили дорогоцінні посудини, відібрані вавілонськими завойовниками у різних підкорених народів, між іншим, і дорогі судини з Єрусалимського храму. При цьому, за звичаєм стародавніх язичників, прославлялися вавилонські боги, які виявлялися переможними раніше і тому виявляться переможними і тепер, незважаючи на всі зусилля Кіра і його таємних союзників, іудеїв, з їх Єговою. Але ось, у самий розпал бенкету на стіні виявилася людська рука і повільно стала писати якісь слова. Побачивши її, “цар змінився в обличчі своєму, думки його сплуталися, зв’язку стегон його ослабли, і коліна його від жаху стали битися одне про інше”.

Покликані мудреці не зуміли прочитати і роз’яснити напис. Тоді, за порадою цариці, покликали старого пророка Даниїла, який не раз, ще при Навуходоносоре, виявляв незвичайну мудрість, і він справді прочитав напис, яка арамейською мовою коротко мовила: “Мене, текел, упарсін”. Це означало: “Мене обчислив Бог царство твоє і поклав кінець йому; текел – ти зважений і знайдений дуже легким; упарсін – поділене царство твоє, і віддане мидянам і персам”. “В ту ж саму ніч, – продовжує біблійне оповідання, – Валтасар, цар халдейський, був убитий” . Творчість Рембрандта в Амстердамі набуває постійно розширюється універсальний зміст. Він отримує велику кількість замовлень на самі різні жанри живопису.

В якості історичного живописця Рембрандт працює між 1632 і 1639 роками для штатгальтера принца Фредеріка Хендріка над циклом з п’яти зображень Пристрастей. У першій роботі цього циклу барочно-католицькому пафосу фламандця Рубенса явно протиставляється безжалісний голий реалізм Рембрандта, такий як у гравюрі “Милосердний самаритянин” . Безумовність завжди протистоїть люб’язності гарного смаку, так і у молодого Рембрандта ван Рейна, він, приголомшений протиріччями навколишнього його бюргерської дійсності, суперечностями світу, визначається боротьбою за владу і мінливої військової удачею, намагається в зображенні легендарного минулого висловити без забобонів і в образній формі живу дійсність.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Бенкет Валтасара – Рембрандт Харменс Ван Рейн.