Змова батавов – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Змова батавов   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського художника Рембрандта ван Рейна “Змова батавов” або “Змова ватажка батавов Юлія Цивилиса”. Розмір картини 196 х 309 см, полотно, олія. В якості символу національної незалежності і громадянськості Голландії міська рада Амстердама вибрав для прикраси галереї навколо залу засідань під новозбудованої класицистичної ратуші тему повстання батавов проти римлян – тему з ранньої історії голландців.

Власне, картина “Змова Юлія Цивилиса” є історичною композицією, що зображає вождя племені батавов, які вважалися предками нідерландців, підняв у 1 столітті народ на повстання проти Риму. Цю тему запропонував за п’ятдесят років до цього Гуго Гроцій, наступний оповіданню Тацита, в цілях зміцнення республіканського національної самосвідомості. Відповідні зразки були вже представлені в гравюрах Антоніо Темпести за картинами Отто ван Веенса, вони були, ймовірно, зобов’язуючими прикладами для восьми необхідних зображень. Замовлення на “Змова” Рембрандт отримав 1661 року, після смерті Говерта Флинка, який повинен був виконати весь цикл.

У 1662 році картина Рембрандта вже висіла на південній стіні галереї, в серпні того ж року вона була знята через передбачених змін, а потім, ймовірно самим Рембрандтом, була продана в обрізаному стані. Причини відхилення картини залишилися неясними; порівняння із зразками Темпести і Веенса дозволяє припустити, що справа полягала в “непримиренному протиріччі між рембрандтівского поривом до дегероїзації, одного з найглибших джерел його мистецтва, і героїзацією Ренесансу” .

У всякому разі трактування Рембрандтом змови у священному гаю, де зібралися навколо ватажка батавов Юлія Цивилиса “головні і благородні” дають урочисту клятву, дійсно далека від героїчної ідеалізації. “Варварська церемонія клятви” , варварська в первинному сенсі слова чужого і стихійного, представлена у Рембрандта як безпосередня дійсність, як жива правда історії.

Рембрандт передає підйом і атмосферу архаїчного, охопленого революційним поривом колективу, непріукрашенное, швидко зростаюче насильство народної стихії. Ця робота була одночасно іронічно відчуженої “антикартиной” серед реставрації та реакції того часу. Рембрандт суворо дотримується сюжету: одноокий Юлій Цивилис одягнений у старовинні бургундські одягу, які тут підсилюють стихійно-архаїчне звучання сцени.

Широке грубе обличчя Цивилиса висловлює урочисто-піднесеної дикість. Від відчайдушності до височини тут тільки один крок – у раптово вспихивающем уздовж столу спеці світла. “Ефект світла перетворює клятву у картині Рембрандта в сакральне таїнство” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Змова батавов – Рембрандт Харменс Ван Рейн.