Вчений у кабінеті (Рабин) – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Вчений у кабінеті (Рабин)   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Представляючи вченого в кабінеті, Рембрандт використовує склався в XVII столітті у Фландрії тип зображень людини за своїм професійним заняттям. Але йому, на відміну від фламандських майстрів, вдається уникнути відчуття позування моделі, завдяки чому картина, втрачаючи риси офіційності, стає більш природною.

Прагнучи до максимальної життєвості, Рембрандт точно передає стан величезного фоліанта на пюпітрі і легке невдоволення у погляді вченого: так дивиться людина, стривожений за улюбленою справою. Кількома роками раніше, в 1629, у Лейдені художник вже звертався до подібного сюжету. Він за замовленням написав Портрет вченого.

Переробивши отриманий досвід, майстер збагатив образ: на представленому полотні не просто серйозний і освічений інтелектуал, а мудрий, багато пережив старець. Для картини обрана незвичайна і дуже мальовнича модель. У цей час митець був знайомий з багатим купцем Эйленбюрхом, і йому часто позували євреї амстердамського гетто. Даний портрет перш навіть іменували “Рабин”.Порівняно з лондонським полотном у цій роботі збільшується і ускладнюється арсенал виразних засобів, які використовує Рембрандт. Ефекти світла, залишаючись потужними і вражаючими, набувають велику вишуканість, а колорит картини – теплоту і благородство.

Дивним майстерністю відрізняється і живописна манера: мазок кладеться строго по формі, виявляючи її особливості. Художнику вдається майже відчутно передати м’якість жовтуватою шкіри рук вже постарілого людини, гладку поверхню книжкового аркуша і пухку тканину скатертини. Портрет вражає глибиною психологічної характеристики і щирою увагою до внутрішнього світу моделі, що відрізняють зріле і пізнє творчість великого голландського живописця.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вчений у кабінеті (Рабин) – Рембрандт Харменс Ван Рейн.