Грузенберги – Валентин Сєров

Грузенберги   Валентин Сєров

Портрет адвоката Оскара Йосиповича Грузенберга з дружиною. 6 грудня 2012 року в Майамі на аукціоні FAAM “Портрет Оскара і Троянди Грузенберг” Валентина Сєрова проданий за $4,1 млн при верхній межі естімейта $200 тис. “Портрет Оскара і Троянди Грузенберг” ніколи не покидав сім’ї, для якої був написаний, і потрапив на аукціон від правнучки подружжя Грузенберг, зображених на портреті Сєрова.

Портрет був створений, за свідченням Ігоря Грабаря, в 1909 році в Сестрорецьку, він фігурує у списку творів Валентина Сєрова, складеному Габаром для першої монографії про Сєрова, там же є і його чорно-біла репродукція. В момент видання монографії портрет знаходився в зборах Оскара Грузенберга, потім, після еміграції сімейства, його сліди загубилися.

“Портрет подружжя Грузенберг, задуманий дуже дотепно, винахідливо і жваво, був би надзвичайно гарний, якби композиція не була настільки невдало зрізана з лівої сторони, та якщо б голова пані Грузенберг була так само чудово написана, як голова її чоловіка”, – пише Грабар. Юрист і громадський діяч Оскар Осипович Грузенберг, зображений на портреті, – помітна постать російської історії.

Він закінчив юридичний факультет Київського університету і, відкинувши пропозицію залишитися в університеті при кафедрі через вимоги прийняти християнство, оселився в Петербурзі. В якості присяжного повіреного виступав у ряді гучних політичних процесів, зокрема, у справі Максима Горького в 1905 році. Член партії кадетів. У 1920 році емігрував, у 1921-1923 роках жив у Берліні, в 1926-1932 – в Ризі, де займався адвокатською практикою і заснував щомісячний юридичний журнал “Закон і суд”, що існував до 1938 року.

Останні роки життя провів у Франції. У 1951 році перепохований в Тель-Авіві. Автор книг “Вчора” і “Нариси й мови” , в яких містяться спогади про Максима Горького, Дем’яна Бідного, Анатолія Коні та ін). Його дружина Роза Гаврилівна – уроджена Голосовкер, про неї біографічних даних майже не збереглося. Покупець “Портрета Оскара і Троянди Грузенберг” поки невідомий. Нагадаємо, що попередній рекорд Сєрова був встановлений нещодавно – 26 листопада на російських торгах sotheby’s портрет Параски Мамонтової був проданий за £1,2 млн при заявленому естімейті £300-500 тис.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Грузенберги – Валентин Сєров.