Квітник. Кавказ – Архип Куїнджі

Квітник. Кавказ   Архип Куїнджі

Багато експериментальні речі Куїнджі виконані в жанрі мініатюри. Так, наприклад, робота “Сонячні плями на інеї. Захід у лісі” має розміри 18 х 11,2 см, а “Квітник. Кавказ”, 1908 – Їх 17,5 див. Всякий уважний глядач помітить, що вони дуже близькі до картинам імпресіоністів і є результатом пошуків, розпочатих Куїнджі ще в кінці 1870-х років.

Саме тоді він відкинув тональну живопис і став експлуатувати яскраву палітру, яка базується на системі додаткових квітів. Робив він це так блискуче, що дав привід В. Крамському зізнатися: “У нас в Росії, у відділі пейзажу, ніхто не розрізняв в такій мірі, як він, які кольори доповнюють і підсилюють один одного…”

Втім, невідомо, що сказав би лідер передвижників, померлий в 1887 році, якщо б побачив пізні мініатюри Куїнджі. Визнаючи заслуги художника в області живописної пластики, він збентежено розводив руками перед першими декоративно-импрессионистическими куинджиевскими дослідами : “Що-то в його колористичних засадах є, для мене абсолютно недоступне… Я бачу, що самий колір на білій хаті так вірним, так вірним, що моєму оці так само втомлює на нього дивитися як на живу дійсність: я відвертаюся і не хочу більше дивитися. Невже це художнє враження?” На це питання ствердно відповіли представники нової генерації митців, що сформувалася наприкінці XIX століття.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Квітник. Кавказ – Архип Куїнджі.