Опахування – Григорій Мясоєдов

Опахування   Григорій Мясоєдов

Григорій Мясоєдов, як глибоко любив свою батьківщину осіб, займався вивченням стародавніх звичаїв язичницького культу, цілком вірив у чудодійну силу ритуалів і заклинань. Один з найяскравіших обрядів – опахування – художник відобразив в однойменній картині.

Опахування – стародавній слов’янський обряд, що проводиться селянами у багатьох куточках Росії. Язичники вірили, що цей ритуал здатний прогнати або відлякати Коров’ячу смерть – зле істота, що викликає падіж худоби. Проводилося опахування виключно жінками: дівчатами, незаміжніми, вдовами, старухами. Чоловікам же в цей час суворо заборонялося переступати через поріг хати.

При перших ознаках мору тварин, жінки опівночі збиралися на околиці села, роздягалися до сорочок або догола, розпускали волосся, озброювалися кочергами, ухватами, мітлами та іншої жіночої хатнім начинням. Впрягшись в соху, вони повинні були обійти село, оборати його, залишивши глибоку борозну, яку не зможе подолати Коров’яча смерть. Опахування супроводжувалося шумом, гамором, піснями, заклинаннями – селяни вірили, що це допоможе сильніше залякати хвороба.

Незважаючи на важливість ритуалу, його зображення зустрічаються вкрай рідко. Слов’яни вірили, що бачити його не має ніхто, крім беруть участь у опахивании жінок. Кожен зустрінутий чоловік жорстоко карався, а тварина – вбивали, т. к. могло насправді бути не кішкою або собакою, а самої Коров’ячої смертю, яка звернулася до них. Тому картина Мясоєдова – унікальне у своєму роді полотно, приоткрившее таємницю найважливішого язичницького звичаю.

Художник з великою майстерністю вдалося передати на полотні містичну атмосферу обряду, емоції жінок і їх безмежну віру в допомогу невидимих, але століттями шанованих вищих сил. І кожна з них твердо знає, що в цю ніч надії на гарний результат неодмінно збудуться.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Опахування – Григорій Мясоєдов.