Пакт Культури – Микола Реріх

Пакт Культури   Микола Реріх

Пакт Культури [1931] Як художник, археолог і дослідник історії, Микола Реріх глибоко переживав трагедію загибелі цінностей культури, бо так само, як не можна воскресити померлого людини, неможливо відтворити творіння людського генія. Він говорив про світ, створюючи всесвітньо відомий Пакт Реріха і Знамено Миру, тому що саме його істота випромінювало світ. Він передбачав тяжкі лиха до того, як вони обрушилися на людство, – дві світових війни, і він попереджав, з великою скорботою в серці, про третю світову катастрофу. Він посилав вести світу у всі частини земної кулі, щоб очистити простір, щоб допомогти зростанню людської свідомості.

Свою ідею про велику необхідності захисту пам’яток культури в ім’я блага всього людства Микола Реріх висловив ще в 1904 р., повернувшись з подорожі по російським містам. Свій план Реріху вдалося здійснити лише в 1930 р., коли Музейний комітет Ліги Націй одноголосно вирішив підтримати Пакт і Прапор Миру. Головна мета плану полягає в захисті цінностей культури, мистецтва і науки всього світу від руйнувань і варварства, які проявляються не тільки під час війни, але і в мирний час.

Згідно Пакту Реріха, всі музеї, собори, бібліотеки, університети, пам’ятники, громадські та приватні художні та наукові колекції, пам’ятки природи, красиві місця слід вважати нейтральними ” об’єктами, і як такі їх повинні захищати і поважати держави, що приєдналися до договору. Для того, щоб позначити пам’ятники культури як нейтральні об’єкти, за ескізами Реріха було створено прапор Миру, яке передбачалося ставити над охоронюваними установами культури.

Свій проект Микола Реріх супроводив словами: “Владно вжити негайних заходів, щоб захистити від небезпеки благородне спадщина минулого для славного Майбутнього. Це станеться тоді, коли всі країни урочисто поклянуться охороняти скарби Культури, які насправді належать не одному народові, але світу. Цим шляхом ми можемо створити ще одне наближення до розквіту Культури і Світу”.

У 1931-1932 рр. відбулися дві представницькі міжнародні конференції Міжнародного Пакту Миру в Брюгге, метою яких була загальна ратифікація запропонованого Пакту. Видатні громадські діячі, вчені, письменники і художники долучились до ідей по просуванню цього проекту. Ромен Роллан та Бернард Шоу, Рабіндранат Тагор і Томас Манн, Альберт Ейнштейн і Герберт Уеллс виступили в підтримку Пакту.

Були засновані комітети в Америці і Європі, активно підтримують ідеї охорони культури всіх країн. І нарешті, 15 квітня 1935 р. відбулася урочиста програма ратифікації США і всіма двадцятьма однієї латиноамериканськими республіками Пакту і Прапора Миру в Білому Домі у Вашингтоні. Президент Рузвельт виголосив чудову промову з міжнародного радіо про значення Пакту Світу. Державний секретар США Генрі Уоллесс так оцінив підписання Договору про охорону художніх цінностей: “Я вважаю Пакт Реріха неминучим кроком у міжнародних відносинах. Ще не було епохи, коли такий ідеал був би більш необхідний, ніж тепер.

В той час коли окремі нації вирішують свої особливі економічні та національні проблеми, необхідно, щоб вони усвідомлювали і ту відповідальність, яка покладається на них як на членів сім’ї народів… Визнання Пакту вказує на наближення часу, коли ті, хто істинно любить свій народ, зуміють оцінити і досягнення інших народів… Я відчуваю, що наша епоха у великому боргу перед Миколою Реріхом за цю народжену їм ідею”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)