Пані в солом’яному капелюшку – Пітер Рубенс

Пані в соломяному капелюшку   Пітер Рубенс

“Пані в солом’яному капелюшку” – портрет Сусанни Фурман, який написав майбутній чоловік сестри дівчини – Пауль Рубенс в 1625 році. Відразу відзначимо, що мистецтвознавці роблять акцент на помилку, а вірніше, описку в назві полотна, капелюшок на якому зовсім не виглядає солом’яною. І справді. По-французьки “солома”, пишеться, як “paille”, а фетр – “poil”. Описка вперше з’явилася в каталозі робіт Рубенса у XVIII. Через прикру помилку найменування портрета тепер викликає подив у недосвідченого глядача.

Портрет відноситься до числа парадних. Новий жанр портретного живопису був створений самим Рубенсом. Основною метою таких полотен стало навмисне підкреслення статусності моделі за допомогою художніх прийомів. Суспільна роль персони завжди ставилася Рубенсом на перший план при виборі портретованого. Гідні по статусу і положення у суспільстві, багаті люди з вишуканими і не дуже манерами ставали об’єктом для створення красивого барокового полотна.

Для своєї роботи “Пані в солом’яному капелюшку” автор вибрав дівчину з середнього стану, але з фактурної і неабиякою зовнішністю. Ці величезні очі, біла шкіра, смішні кучері і пружні груди стали складовими деталями єдиного цілого – миловидної красивої дівчини, ім’я і прізвище якої відходять на другий план. Видно, що поза Сусанни постановочна, чого не скажеш про далекому фоні. Зазвичай помпезний добротний інтер’єр Рубенс замінив на невагомі хмари. Небо і блакить наділили образ дівчини легкістю. Не можна сказати, що Сусанна красуня.

Її риси нагадують пташині – великі круглі карі очі, ротик і довгий тонкий ніс. Однак у цьому є принадність її єства і незвичності. Оздоблення героїні багате на драпірування і багатошаровість. Рубенс прописав складки і ворсу пір’я майстерно і скрупульозно, задаючи тканини динаміку руху на вітрі. Художник писав з натури, швидше за все, у закритому приміщенні, судячи з відблисків і падіння світла. З цієї причини небосхил здається невдалим колажем з різнокольорових шматочків. Портрет Фурман вважається весільним подарунком художника перед вінчанням Сусанни. Зверніть увагу, палець дівчини обрамляє кільце, і воно обручку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Пані в солом’яному капелюшку – Пітер Рубенс.