Переможені. Панахида – Василь Верещагін

Переможені. Панахида   Василь Верещагін

1878-1879. Полотно, олія. 179,7 x 300,4. Третьяковська Галерея, Москва, Росія.

Верещагін задався метою показати суспільству правдиву картину війни, розкрити її справжній вигляд. Але створити на цю тему правдиві картини, на його думку, можна було тільки тоді, коли художник буде бачити війну в дійсності, не боячись ризикувати своїм життям, своєю кров’ю. Та коли спалахнула Російсько-турецька війна 1877-1878 років, Верещагін поспішив на театр військових дій. Тут, по своїй волі, наражаючись на велику небезпеку, беручи участь в безлічі сутичок і боїв, він вражав усіх енергією, невтомністю і мужністю. Під сильним ворожим вогнем писав він етюди, робив замальовки в похідний альбом.

В одному з боїв він був поранений, довго лежав у госпіталі й ледь не помер. Близьке знайомство з війною, пильну її вивчення дозволили Верещагіну створити нові картини про війну. І в новій серії робіт він представив війну як драматична подія народної життя, а не як парад. У своїх картинах він зобразив простий люд, одягнений в солдатські шинелі, показав безмежний героїзм і мужність російського солдата.

Ряд полотен Верещагін присвячує подій, пов’язаних зі штурмом Плевни: “Атака” , “Після атаки” . Картини “Переможці” , “Переможені. Панахида” присвячені бою під Телишем – тут з вини “найвищих осіб” був знищений майже цілий полк єгерів.

Війна у Верещагіна постала у всій її реальності. Характерні в цьому відношенні картини “Шипка-Шейново” , “Переможені. Панахида”, “Після атаки”.

“Немає в його картинах ні переможно шумляча прапорів, ні виблискуючих багнетів, ні блискучих ескадронів, мчать на палаючі вогнем батареї, не видно урочистих процесій, піднесення трофеїв, ключів та ін Вся та парадна, захоплююча атмосфера, яку людство измислило для прикриття пагубнейшего зі своїх діянь, чужа кисті р. Верещагіна; перед вами гола дійсність.”

У картинах, присвячених російсько-турецькій війні, майстерність Верещагіна ще більш виросло і розвинулося. Зберігаючи точний малюнок, ясну трактування форми, звучні фарби, художник досягає в картинах більшого, ніж раніше, тонального єдності; його живопис стає більш широкої і вільної. У картинах немає надмірної уваги до деталей і подробиць, яке спостерігалося в ряді ранніх картин. Композиція відрізняється простотою і природністю і позбавлена якої б то не було умовності і нарочитості.

В “балканської” серії художник кидає прямий виклик офіційній панславистской пропаганді, нагадуючи про фатальні прорахунки командування і страшну ціну, яку заплатили російські за звільнення болгар від османського ярма. Особливо вражає полотно “Переможені. Панахида”, де під похмурим небом розстеляється ціле поле солдатських трупів, присипаних лише тонким шаром землі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Переможені. Панахида – Василь Верещагін.