Портрет Людовика XIII, короля Франції – Пітер Рубенс

Портрет Людовика XIII, короля Франції   Пітер Рубенс

ЛЮДОВИК XIII, король Франції, син Генріха IV і Марії Медичі, народився в Фонтенбло 27 вересня 1601. Після того як 14 травня 1610 Генріх був убитий релігійним фанатиком, Людовик зійшов на трон, але до досягнення нею повноліття регентом при ньому була призначена мати.

Марія одразу ж відмовилася від антигабсбурзького курсу свого чоловіка, що проявилося, зокрема, в влаштованої нею в 1615 одруження юного Людовика на Ганні Австрійській, дочки іспанського короля Філіпа III.

Молодість короля проходила в обстановці інтриг і навіть зради. Непослідовна політика корони створила можливість появи коаліцій вищої знаті, які виступали проти становлення сильної королівської влади.

В 1617-1621 сильний вплив на короля мав Шарль д Альбер, герцог де Люинь, підйом якого на вершину почався з інспірованого ним у 1617 вбивства Кончино Кончіні, головного міністра Марії Медичі. Усунення Кончіні повністю відповідало інтересам самого короля, бачив, що інакше йому не вивільнитися з-під опіки матері. Позбувшись від Кончіні, зробив Людовік де Люиня своєю правою рукою, а мати заслав в Блуа. До своєї смерті в 1621 де Люиню вдалося подавити кілька замовлянь, натхненником яких була Марія.

Підтвердивши Нантський едикт свого батька від 1598 про віротерпимість, Людовик одночасно повів рішучу боротьбу з сепаратистськими наміри гугенотів. Однак на перших порах його підстерігали невдачі; так, у 1621 де Люинь зазнав поразки при спробі оволодіти Монтобаном, міцністю і оплотом гугенотів.

Коли де Люиня не стало, Марія помирилася з сином, одержала кардинальскую капелюх для свого радника Рішельє, а в 1624 ввела його до складу королівської ради. З тих пір і до самої своєї смерті в 1642 кардинал Рішельє залишався центральною фігурою на політичній сцені Франції, а особистість монарха, який виявляв серйозний інтерес тільки до військової справи, що перебувала в тіні великого міністра.

Втім, традиційне зображення Людовика як слухняної маріонетки в руках Рішельє далеко від дійсності. Рішельє робив свої кроки тільки зі схвалення короля, а коли поставало питання про заходи проти учасників змов, король виявляв непохитну суворість, перевершувала ту, якої бажав від нього сам Рішельє.

В одному із замовлянь брав участь брат короля Гастон Орлеанський. В період правління Людовика французька корона посилила свою владу в рамках діяльної політики централізації, між тим як на зовнішній арені Франція успішно протистояла Габсбургам. Король дуже довго залишався без спадкоємців, поки в 1638, коли, здавалося, всі надії були втрачені, Ганна народила сина, майбутнього короля Людовика XIV, а в 1640 – ще одного, Філіпа. Помер Людовік XIII в Сен-Жермен-ан-Ле 14 травня 1643. Картина була написана Рубенсом у Франції, під час роботи над циклом “Життя Марії Медичі”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 2.00 out of 5)


Портрет Людовика XIII, короля Франції – Пітер Рубенс.