Портрет Яна де Леув – Ян ван Ейк

Портрет Яна де Леув   Ян ван Ейк

Всі роботи Яна ван Ейка після 1436 несуть у собі відгомін пафосу об’єктивності, який в такій різкій формі проявився в картині “Мадонна каноніка ван дер Пале”. Але самоценная значущість образу поєднується в них з деяким прозаїзмом трактування. Зображені художником особи стають конкретніше, характерніше.

Портрет Яна де Леув, незважаючи на зовсім невеликі розміри, здається монументальним: в такій мірі в моделі підкреслено грунтовність вигляду і жорсткувата прямота внутрішнього світу. Ян де Леув дивиться не у світ, а на нас. Поруч з ним Тимофій і людина в тюрбані здаються віддаленими і недосяжними для живого контакту. Зростання конкретності і реальності образу людини в пізніх роботах Яна ван Ейка протікає надзвичайно швидко і проявляється по-різному.

У незакінченої “Святої” воно помітне в трактуванні другого і третього планів, де докладно зображено зведення храму, а далекі пагорби отримують ясне і впорядковане рішення. У картині “Мадонна біля фонтану” воно проявляється в бажанні нейтралізувати активність перспективного побудови фону і зосередити увагу на образі людини. Живописне рішення підкреслює не стільки красу світобудови, скільки декоративне багатство картини.

Колір набуває чинності, соковитість, ще небачену міць звучання, але за ним ми вже не відчуваємо колишньої – зворушливою і соромливою – восхищенности художника Яна ван Ейка.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Портрет Яна де Леув – Ян ван Ейк.