Мадонна в церкві – Ян ван Ейк

Мадонна в церкві   Ян ван Ейк

У картині Яна ван Ейка “Мадонна в церкві” конкретні натурні спостереження займають дуже багато місця. Попереднє європейське мистецтво не знало настільки життєво-природних зображень реального світу. Художник з ретельно промальовує скульптурні деталі, не забуває біля статуї мадонни в вівтарної перешкоди запалити свічки, зазначає тріщину в стіні, а за вікном показує слабкі обриси аркбутани.

Інтер’єр наповнений легким золотавим світлом. Світло ковзає по церковним склепінням, сонячними зайчиками лягає на плити підлоги, вільно вливається у відкриті йому назустріч двері. Однак у цей життєво переконливий інтер’єр майстер поміщає фігуру Марії, головою досягає вікон другого ярусу. І все ж таке немасштабное суміщення фігури та архітектури не справляє враження неправдоподібність, бо в картині ван Ейка “Мадонна в церкві” панують не зовсім ті ж відносини і зв’язки, що у житті.

Світло, що пронизує її, реальний, але він же надає картині риси піднесеної просвітленості і повідомляє фарбам сверхобичную інтенсивність звучання. Не випадково від синього плаща Марії і червоного її сукні по всій церкві проноситься колірне ехо – ці два кольори спалахують в короні Марії, переплітаються в одязі ангелів, виднеющихся в глибині церкви, спалахують під склепіннями і на розп’яття, венчающем вівтарну перешкоду, щоб потім розсипатися дрібними іскорками в найдальшому вітражі собору.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)