Відмова від сповіді – Ілля Рєпін

Відмова від сповіді   Ілля Рєпін

Сповідатися у вчинках, не вважаючи їх гріхами, відмовляється революціонер, так можна коротко описати сюжет полотна великого живописця. Всього дві людини зображено на картині, а скільки потужної динаміки ховається в їх позах і виразі обличчя. Кожен з них повідав мені цілу історію, яка закінчується їх зустріччю в катівнях.

Мене вразило те, як В. О. Рєпін користуючись тільки темними фарбами, і виділяючи лише особи, зміг вибудувати логічний ланцюжок зі слідства і причини. Він продумав всі деталі, і дозволив уяві глядача завершити наданий епізод. Немає точки в творі, її знаходить допитливий розум того, хто зупиниться перед полотном і запитає, хто ці люди?

Хочеться відразу розповісти про те, ким я бачу молодої людини. Він – революціонер, той, хто стріляв у царя. Але не для себе, ні для своєї користі так він вчинив, а піклуючись про майбутнє простих людей, століттями живуть під тягарем приниження. Чи думав він тоді про покарання, або про доцільність свого вчинку, тепер складно сказати. Але до останніх миттєвостей свого життя, революціонер свято вірив у свою правоту.

Навіть тут, на картині його образ гордий, незважаючи на внутрішню втому. Очі понуро, голова закинута назад, немов її важко тримати, але білий комір сорочки говорить про приналежність до одного з вищих станів суспільства. І зараз, перебуваючи за крок від смерті, бунтар не має наміру схилитися, зізнатися у гріхах і покаятися перед тими, хто побічно винен в його стражданнях, і в бідах всього народу.

Образ же священнослужителя залишається до кінця не розкритим з-за того, що обличчя його не видно, лише краєчок. Але і це дає волю фантазії розгулятися і зробити висновки. Наприклад, видно, що цей чоловік у роках, що має досвід у подібних ситуаціях. У ньому не залишилося трепету перед важливим для його віри подією.

Швидше за все, нудьгу зображує і поза, і нахил голови священика. Людина, до якого він прийшов не хоче каятися, а йому все одно. Неймовірно, як ясно Рєпін описав основну рису тих, хто в часи повинні були нести світло надії людям.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)