Вулична співачка – Едуард Мане

Вулична співачка   Едуард Мане

На картині зображена Вікторина-Луїза Меран, яка довгі роки була моделлю Мане. Це полотно знаходиться далеко за океаном в Музеї витончених мистецтв у Бостоні. На картині зображена юна дама з застиглим поглядом і задумливим виразом обличчя.

Жінка показана в щільному костюмі з нашаруванням тканини і складок одягу. “Гра” з контурними лініями жіночого силуету: підкреслення контуру, то його злиття з тлом, нагадує спосіб зображення у роботах Ж.-Б. Шардена та інших представників нідерландської школи живопису. Частково картина має схожість з полотнами Веласкеса, що зображують сцени з народного життя. Для картини характерний загальний колористичний набір.

Художником активно використовуються відтінки бежевого, коричневого, сірого, чорного, відтінки охри. Темна двері на задньому плані гнітить своєю похмурістю і масивністю. Чорна капелюшок на голові жінки практично зливається з примарною, тінистій фонової поверхнею. Фігура жінки зображено, ймовірно, навпроти одного з барів або кабаре. Лівою рукою вона притискає до себе гітару і одночасно притримує кульок жовтого кольору з вишнею.

Цей мальовничий мотив перетинається з більш ранньою роботою Мане 1859 року “Хлопчик з вишнями”. Правою рукою жінка стосується жменею соковитих стиглих вишень до своїх губ, з яких тільки що лилася солодка красива мелодія. Едуард Мане любив і високо цінував гітарну музику. Зокрема, особливо сильне враження на художника надали концерти андалузького гітариста Уерта, якого він зобразив на полотні “Гитарреро” у 1860 році.

Творчою енергією і натхненням музики і танцю художник насичував і багато подальші свої живописні твори. Обличчя молодої дами трохи сумно, вона занурена у свої роздуми. Сумом наповнені її риси і погляд. Портрет емоційно забарвлений, широкий в плані внутрішніх переживань. Перед нами всього одну мить з життя співачки, але наскільки повно представлений її образ, створений Мане. Зображення цілком “гладко” виписане, з традиційною для академічного живопису промальовуванням.

Полотно рясніє контрастними поєднаннями чорного і червоного, чорного і білого. Жовта обгортка з-під вишні виглядає, чи не єдиною яскравою плямою. На темному тлі молоде обличчя виглядає світлим і зовсім безкровним. У картині слабка освітленість, чому всі фарби виглядають приглушеними, як ніби вони потьмяніли з плином часу. Немає повітря і відчуття відкритого простору. Немає імпресіоністичного відчуття безкрайності световоздушной середовища.

Навпаки, для картини характерна графичная манера втілення. І образ жіночого костюма суто графічний і суворий. Строгі лінії чорних воланів підсилюють відчуття графичности, лінійності, вивіреності, що загалом не властиве для живопису. Між тим образ гранично реалістичний і жизнен. Незважаючи на “прохолоду” фарб, строгість ліній і не характерний сюжет для подальшої творчості Мане від картини виходить тепло, а крізь шари олійної фарби відчувається саме життя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вулична співачка – Едуард Мане.