Олімпія – Едуард Мане

Олімпія   Едуард Мане

Полотно пов’язують з початком зародження імпресіонізму. Вперше воно було представлено громадськості в Паризькому салоні в 1865 році і викликало великий скандал. Справа в тому, що назва картини зовсім не було пов’язано з горезвісної горою Олімп, це ім’я у сучасників Мане асоціювалося з жінками легкої поведінки. На жаль, про створення картини відомо мало. Швидше за все, художник надихнувся роботою Олександра Кабанеля “Народження Венери”, виставленої в тому ж місці двома роками раніше й мала сенсаційний успіх. Очевидно, Мане привернула дана тема, і, бажаючи домогтися визнання, він написав свою версію.

Натурницею для головної героїні виступила улюблена модель художника Вікторина Меран. Деякі мистецтвознавці пов’язують образ картини з ім’ям актриси Маргарити Белланже, більш відомої як коханка французького імператора Наполеона Бонапарта. Так це чи ні, але персонаж був уже добре знайомий Мане – перебуваючи в Італії в 1850-х роках, він працював над копією “Венери Урбинской” великого Тиціана.

На полотні простежується багаторазове повторення форми трикутника: подушка, драпірування і навіть негритянка з букетом у руках – все вписується в цю фігуру. Зображення здається плоским, в деяких місцях фарба виходить за межі контуру. Букет написаний символічно, плямами.

Колірна гамма дуже обмежена: за основу художник взяв білі, чорні і сині тони і лише трохи розбавив їх теплими коричнево-золотистими і червоними. Для передачі жіночого тіла і ложа використані світлі кремові відтінки. Вони чудово контрастують з темно-зеленою драпіруванням, обраної в якості фону. Такий різкий перехід кольору візуально ділить полотно на дві частини по горизонталі.

Чорний кошеня у ізножья ліжка ледве помітний, проте грає на полотні роль важливої композиційної точки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)