Вугор і кефаль – Едуард Мане

Вугор і кефаль   Едуард Мане

Як би не поносили роботи Мане в пресі, його натюрморти незмінно викликали захоплення публіки. Тут навіть вороже налаштованим критикам крити було нічим. І якщо вони геть відкидали композиційні та змістові принципи тих же “Сніданок на траві” і “Сніданку в майстерні”, то натюрморти, присутні на цих полотнах, не змовляючись, відзначали як удачу художника.

Винахідливість Мане в усьому, що стосується натюрмортів, вражає. Мане міг створити натюрморт буквально зі всього – від гастрономічних делікатесів до простого лимона; від вишуканої “Вази з квітами”, 1864 до окремої квітки троянди.

У складних натюрмортах Мане відчувається вплив Шардена, чиї роботи були широко показані в галереї Мартіна в 1860 році. З натюрмортами Мане пов’язано кілька цікавих побутових анекдотів. Так, бажаючи подякувати Берту Морізо, яка позувала для нього, художник подарував їй букет фіалок… зображений на картині.

Або інший випадок. Один відомий журналіст, отримавши від Мане замовлений йому натюрморт “Пучок спаржі” прийшов в таке захоплення, що послав художнику 1000 франків замість восьмисот, про які вони домовлялися. Незабаром від Мане принесли журналісту ще один натюрморт – на ньому була написана єдина гілочка спаржі, з припискою: “Ця гілочка відвалилася від вашого пучка”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)