Захід – Джорджоне

Захід   Джорджоне

Краєвид “Захід” створений італійським художником Джорджоне після 1506 року. Розмір картини 73 x 91,5 см, полотно, олія. З 1505 року починається період творчої зрілості майстра, незабаром перерваний його смертельною хворобою. За цей короткий п’ятиріччя були створені основні його шедеври: “Юдіф”, “Гроза”, “Спляча Венера”, “Концерт” і більшість нечисленних портретів.

Саме в цих творах розкривається характерне для великих майстрів венеціанської школи оволодіння специфічними мальовничими і образно виразними можливостями олійного живопису. Дійсно, характерною рисою венеціанської школи є переважне розвиток олійного і слабкий розвиток фрескового живопису.

Фреска у вологому венеціанському кліматі дуже рано виявила свою нестійкість. Так, виконані Джорджоне за участю молодого Тиціана фрески Німецького подвір’я виявилися майже повністю зруйнованими. Збереглося лише кілька полувицветших, попорченних вогкістю фрагментів, серед них майже повна праксителевского чарівності виконана Джорджоне фігура оголеної жінки. Тому місце стінного живопису у власному розумінні цього слова зайняло настінне панно на полотні, розраховане на певне приміщення і виконується в техніці олійного живопису.

Олійний живопис отримала особливо широке і багате розвиток у Венеції не тільки тому, що це була найзручніша для заміни фрески мальовнича техніка, але і тому, що прагнення до передачі образу людини в тісному зв’язку з навколишньою його природним середовищем, інтерес до реалістичного втілення тонального і колористичного багатства зримого світу можна було розкривати з особливою повнотою і гнучкістю саме у техніці олійного живопису.

В цьому відношенні дорогоцінна своєї великої цветосилой, ясно яскравою звучністю, але більш декоративна за характером темперна живопис на дошках для станкових композицій повинна була неминуче поступитися місцем маслу, більш гнучко передає світло-кольорові і просторові відтінки пейзажу, більш м’яко і звучно лепящему форму людського тіла. Для Джорджоне, порівняно мало працював в області великих монументальних композицій, ці можливості, закладені в олійного живопису, були особливо цінні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)