Благовіщення – Данте Габріель Россетті

Благовіщення   Данте Габріель Россетті

Англійський живописець і поет, син італійського емігранта Данте Габріель Россетті був одним із засновників і головних представників “Братства прерафаелітів”. Братство виникло у 1848 р.; художників цього товариства об’єднало насамперед схиляння перед мистецтвом Відродження, що передує появі Рафаеля. Звідси походить і назва “Братства”. Його представники також не брали сучасну цивілізацію і безликість з тимчасового мистецтва. Головним ідеологом був художній критик Джон Рескін, він проголошував ідеї морального і художнього виховання в дусі “релігії і краси”.

Спочатку Россетті навчався в Лондоні в рисувальній школі X. Сэсса, потім в Академії мистецтв у Ф. М. Брауна. Россетті відкидав “бездуховність” сучасного мистецтва і тому звернувся до пошуків натхнення в італійського живопису Раннього Відродження, він черпав сюжети з італійської середньовічної поезії, легенд і хронік. В його картинах багато в чому предвосхищается стиль “модерн”, ретельна пластичність трактування фігур поєднується з декоративною витонченістю візерункових фонів, рухливістю лінійних ритмів, яскравою поліхромією.

“Благовіщення” – одна з найвідоміших картин художника. В ній Россетті відтворив сюжет, який дуже часто використовували в своїх творах середньовічні майстри. Однак намір Россетті повернутися до настроїв живописців середніх століть зовсім не означало, що він збирався копіювати картини або наслідувати їх манері письма. Він прагнув вступити з ними в змагання, перевершити їх, прочитати біблійний текст об’єктивно, не так, як раніше. Живописець відобразив у зоровому образі “Благовіщення” сцену з ангелом, що з’явився Діві Марії: “Вона ж, побачивши його, зніяковіла від слів його і міркувала, що б це було за привітання” .

При розгляді картини можна помітити, як Россетті прагне до простоти та щирості у своїй переробці і як сильно він намагається допомогти нам поглянути на старовинну історію свіжим поглядом. Проте при всьому його бажанні показати навколишній світ настільки ж природно і правдиво, як це робили восхваляемие їм флорентійці епохи кватроченто, ми можемо усвідомити, що “Братство прерафаелітів” поставило собі недосяжну мету. Їм легко було захоплюватися і милуватися наївними і неусвідомленими спостереженнями “примітивістів” але не так-то просто спробувати створити щось подібне по простоті і щирості, а тим більше перевершити старовинних майстрів.

Наслідувати діячів Раннього Відродження можна було, слідуючи за ними по шляху очищення свідомості, цнотливості, якого вони не змогли знайти, навіть дуже сильно того бажаючи. Саме тому прагнення “Братства прерафаэлистов” завели художників в глухий кут. Пристрасне бажання майстрів вікторіанської епохи відтворити мальовничі ідеали чистоти і невинності було дуже суперечливим і, отже, недосяжним. Незважаючи на це, Россетті вдалося добитися майже натуралістичної достовірності у своїх творах на літературні та релігійні сюжети, що відрізнялися різкими колірними співвідношеннями і детально виписаними деталями.

Россетті вдавався також до монументально-декоративного живопису, займаючись розписом Оксфордського суспільства у Лондоні та оформленням книг, спільно з У. Моррісом виконував ескізи панно і вітражі. У 1860-1880-х рр. поет, художник та громадський діяч Вільям Морріс почав боротьбу з знеособленням в декоративному мистецтві, неминучим при машинному виробництві. Звернися до естетики середньовічного ручної праці, він організував художньо-промислові майстерні по виготовленню меблів, шпалер, шпалер, тканин, вітражів, виробів зі скла і металу, малюнки для яких виконували деякі члени “Братства прерафаелітів”, в т. ч. і Россеті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Благовіщення – Данте Габріель Россетті.