Чотири відьми – Альбрехт Дюрер

Чотири відьми   Альбрехт Дюрер

Одна з найвідоміших гравюр Дюрера – “Чотири відьми”. У кімнаті, порожній і тісною, як кам’яний мішок, чотири оголені жінки. Вони по – різному повернуті до глядача, а їх погляди спрямовані на щось невидиме. На голові однієї – високий: очіпок, у двох волосся зав’язані косинками, у четвертої – розкішні коси підлозі розпущені.

В однієї – несподівано маленька головка на великому тулуб і суворий, правильний, майже класичний профіль. У другій м’яко окреслене миловидне обличчя з виразом страждання. І юне тіло більш, ніж у решти. Третя повернена до нас спиною – обличчя її не видно. У четвертої – вона полускритие за іншими – під низько насунутій на чоло пов’язкою підкреслено простакувата особа з недовірливо стиснутими губами.

Тіла їх ваговиті. Втім, уявлення про красу змінюються, а Дюрер, мабуть, зовсім не збирався зобразити у цій гравюрі ідеальних красунь. Зате вони дуже живі і змушують думати не про античних грациях, а про живий натурі, яка послужила художнику моделлю. В Німеччині того часу чоловіки і жінки нерідко відвідували лазні спільно, і Дюрер міг малювати тут оголену.

Над головами жінок куля з датою і трьома таємничими літерами “ОGН”, які розшифровують по-різному, але не надто переконливо. Невідомо навіть – німецьке або латинський вислів ховається за цими буквами. Багато алегорії і символи, зрозумілі сучасникам Дюрера, для нас темні. Сенс їх втрачено безповоротно. Ми милуємося гравюрою і перебуваємо в подиві з приводу алегорії, укладеної в ній і не розкритою до кінця ні одним коментатором.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Чотири відьми – Альбрехт Дюрер.