Фрина на святі Посейдона в Елевсіні – Генріх Семирадський

Фрина на святі Посейдона в Елевсіні   Генріх Семирадський

“Давно я мріяв про сюжет з життя греків, що дає можливість вкласти якомога більше класичної краси в його подання. У цьому сюжеті я знайшов величезний матеріал! Сонце, море, архітектура, жіноча краса і німий захват греків при вигляді красивої жінки свого часу…” – з таким піднесенням починав наприкінці 1886 року Генріх Семирадський нову картину “Фрина на святі Посейдона в Елевсіні”.

Через століття до нас дійшла легенда про прекрасну героїню цього твору. За свідченням грецького письменника Афинея Навкратийского, в IV столітті до н. е. у грецькому місті Мегари жила молода жінка по імені Фрина, своєю красою нагадує богиню. Скульптор Пракситель – її коханий – виліпив з неї Афродіту Книдскую, а живописець Апеллеса написав Афродіту Анадиомену.

Возгордившись, Фрина вирішила кинути виклик самій богині любові і краси – Афродіта. У день Елевсинських святкувань красуня прийшла до берега моря, де, за переказами, вийшла з вод сама богиня, народжена з піни морської. Коли процесія рушила з храму Посейдона до моря, Фрина скинула з себе одяг, поставши перед завмерлим в захваті народом, щоб негайно ж спуститися до моря. За це вона була звинувачена в “образі богів”. Художника, однак, не цікавили цивільні пристрасті і психологічні характеристики учасників тих давніх подій.

Він прагнув втілити у фарбах образ ідеальної краси. Подібно Пигмалиону, він закохався в свою Галатею – Фрину, залишивши все повчальні порівняння за рамою величезного полотна. Сцена, відтворена Семирадским, розгортається на тлі напоєної сонцем південної природи. Пейзаж в картині – один з найкращих у творчості художника. Працюючи над ним, він спеціально їздив до Греції, в древній Елевсін, де багато століть тому влаштовувалися знамениті містерії.

Фігура Фріни разом з оточуючими її служницями чітко вимальовується на тлі затоки, покритого гребінцями хвиль з ширяючими над ним чайками, вузької смужки гір острова Саламін і масиву блакитного неба, затягнутого легкої імлою. Жіночий образ, створений Семирадским, величний і спокійний, Фрина буквально випромінює благородство, і в її вчинку не відчувається нічого поганого. Образ Фріни – один з найбільш захоплених гімнів жіночої краси в образотворчому мистецтві.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Фрина на святі Посейдона в Елевсіні – Генріх Семирадський.