Сон (Сон) – Сальвадор Далі

Сон (Сон)   Сальвадор Далі

Одна з найвідоміших картин і донині викликає багато суперечок, як і в 1937 році, коли вона була написана. Це полотно є частиною циклу “Параноя і війна”.

У центрі – неймовірних розмірів голова, потворна і неприродна, з дивним синюватим відтінком шкіри. Ця голова пов’язана з шиєю, яка теж відрізняється від звичних форм. Це тонка нитка витягнута, яка ніби обривається, залишаючи тіло в іншому світі.

Сам Дали називав цю голову “окукливающийся монстр”, він був для митця чином важкого сну, який був готовий буквально напасти на людину. Варто було лише торкнутися простирадла, зауважував автор полотна. У той же час “монстр-сон” дуже крихкий. Його підтримують одинадцять підпор, та впади хоч одна з них – впаде і весь сон. У лівому нижньому куті можна побачити собаку, яка теж спирається на підпірку. В чому ж сенс? Може, в тому, що сон дуже крихкий, і в будь-який момент можна втратити і його самого, і те, що ми бачимо, коли засинаємо?

Сальвадор Далі мислив оригінально, його називали великим містифікатором. А також звинувачували в тому, що його стиль надто “плакатний” і не підходить під визначення сюрреалізму. Зображення на полотнах Дали часто називали алегоріями. Якщо так, можливо, величезна голова – це наша свідомість, наш мозок, який навіть уві сні не вільно ширяє над світом. Він прив’язаний до всього земного якимись внутрішніми кріпленнями. Це можуть бути думки, спогади, близькі люди і їхні почуття до нас. Таким чином, виходить, що навіть уві сні людина не може бути вільною. Його завжди щось тримає.

Художник написав цю картину на мисі Креус, там він шукав реальну основу сновидінь. Він намагався через них вивчити свої параноїдальні фантазії. “Сон” – вважається фірмової роботою Сальвадора Далі і однією з найуспішніших його картин.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)