Фонтан – Сальвадор Далі

Фонтан   Сальвадор Далі

Сюрреаліст Сальвадор Далі розцінюється критиками двояко. З одного боку – він геній, майстер перспективи, неприборканий творець заборонених сюжетів про те, про що прийнято мовчати або говорити пошепки, з іншого – він хвора людина з збоченій батьком психікою, маленький хлопчик в тілі чоловіка. “…Дали хороший художник, … він огидний чоловік,” – говорив у своєму есе Дж. Оруелл. Теми картин Сальвадора поцятковані символізмом, що межують з эротоманией. Представлена картина “Фонтан” написана на дереві олією в 1930 році.

Враження про твір викликає неоднозначні почуття. Те, про що кричить автор композиції – велика таємниця, читати яку кожен здатний заходів власного світовідчуття. Однак спробувати розібратися в символах – знаках, все-таки, спробуємо. Фонтан, який став центром сюжету, являє собою щось аморфне з натяком на геометрію. Як завжди, автор вдався до спотворення грубих прямих ліній, тому ємність з обличчям жінки на торці вийшла воскової і податливою. Особа вийшло і страшним і сонним одночасно.

Безумовно, воно наводить жах на героїв, приписаних в нижньому лівому кутку. Не зрозумілий до кінця джерело страху, або – сама чаша фонтану, або те, що може вивергати потворне пристрій. Неприкаяна фігура біля стійки з ключами щось шукає. Її худоба кричить про вічному голоді і муках.

Одинокий пес стереже людей від втечі, охороняючи тишу. Безвихідь читається в положеннях тіл і темної атмосфері картини. У палітрі переважають темні фарби, тюремна вогкість, порожнеча і холод. Ключі, що представлені справа в аморфноподобном шафі з віконцями, – джерело свободи і поштовх до втечі. Однак люди не прагнуть відшукати потрібний ключ, і прикуті до липкій підлозі в страх очікування. Вони практично померли, висохли до анорексичних худорлявості. “Фонтан” – уособлення замкненої душі в тілі, томящейся “в’язня” в склепі з кісток і плоті.

Це дивне відображення страхів і вічного очікування поганого кінця. У творі заточений сам Дали з його нездоровим інтересом до некрофілії і копрофаги, однак суспільство приймає самого генія і його талант. Значить, “…товариство має якісь вади…”, як писав колись Оруелл, а “…Дали – одне з яскравих свідчень…”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Фонтан – Сальвадор Далі.