Портрет виконтесси Марі-Лаури де Ноай – Сальвадор Далі

Портрет виконтесси Марі Лаури де Ноай   Сальвадор Далі

Іспанець Сальвадор Далі – автор полотен сюрреалістичного характеру писав картини дивні за викладу. Його творіння, не залежно від жанру, завжди відрізнялися змістом, зрозумілим лише автору, і наркотичним дурманом. Здавалося б, портрет – що може автор придумати там, де природою усе створено заздалегідь і залишилося лише “переписати” творіння на полотно? Однак і тут Дали переважав над істинною природою речей. Портрет виконтесси Марі-Лаури – покровительки мистецтв XX століття, написаний був Сальвадором в момент його поневірянь і остаточної впевненості у власній вищості.

Двадцятивосьмирічний художник вже тоді замахувався на титул “небожителя”, ламаючи закономірності простору і природи. Він зобразив власну Марі-Лауру, схожу на оригінал, так, але дивним чином вирвану з контексту людської жіночої природи у вигляді самотньої голови.

Жіноча голівка з прекрасними рисами знівечена по-мясницки, хоча прикрашена літніми квітами. Вона нагадує плакат анатомічного кабінету – в анфас і профіль, з правильними пропорціями і абсолютно “цветаевской” горбинкою носа. Навіщо приховувати власне здивування, бути може, самого звичайної людини, не критика і не знавця, про те, що робота не зрозуміла і просто відчувається безглуздими предметами.

Навіщо цей силует з возом-головою, навіщо скринька, з якої сочиться образ виконтесси? Замислюючись над розрізненими деталями, свідомість збирає їх в єдину картинку, проте сенсу в ній стільки ж, скільки сенсу в м’яких уривках плоті на передньому плані картини…

Хочеться думати, що оцінила роботу мила де Ноай, бути може, з захопленням, отримавши якусь анотацію до розповіді роботи. Відпускаючи геть сенс портрета, хочеться окремо сказати про бездоганній техніці письма. Тут позначається хороша школа живопису і, зрозуміло, талант самого Сальвадора, наявність власного стилю і почуття кольору.

Полотно Дали свіжо на фарби, воно просто повітряно, як і всі його роботи. У портреті використаний безпрограшний варіант фону – це небесна гладь і нескінченний горизонт, що створює відчуття польоту і вічного руху. Його розрізнені деталі, як правило, літають то тут, то там. Десь на лінії горизонту рожевіє світло висхідного сонця. Даль чиста, а дійсність важчає від кам’яних брил, розірваних художником нещадно. Немов уособлення чистоти серед вогкості стільниці і тверді каменю, персикова голова Марі пахне квітами – шевелюрою зло критикам.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Портрет виконтесси Марі-Лаури де Ноай – Сальвадор Далі.