Карнавал і пост – Пітер Брейгель

Карнавал і пост   Пітер Брейгель

Картина Пітера Брейгеля “Карнавал і пост” має безпосереднє відношення до театрального жанру фарсу. Суть сюжету картини – протиборство Масляної та Посади, які уособлюють собою Добро і Зло, Віру та Зневіру, Утримання і Розбещеність. Нова ступінь в мистецтві Брейгеля починається з 1559 року, коли він створив картину “Карнавал і пост”, що представляє площа фламандського містечка, все кишить маленькими суетящимися, рухомими фігурками ряджених, жебраків, гуляк, ченців і торговок. Тут немає нічого нерухомого: люди снують між будинками, виходять із дверей і визирають з вікон, що-небудь несуть, тримають, простягають або просто розмахують руками.

Художник у картині “Карнавал і пост” створює всеосяжну сцену народного веселощів. Замість безмежних, що поглинув у себе людей, байдужих до них і вічних пейзажів з’явилася вируюча, гучна людська стихія. Усвідомивши космічну неосяжність світу, він відчув і іншу космічність – людських, людських мас. Треба сказати, що для цього часу взагалі характерно пряме уподібнення людського суспільства природним явищам і назад. В цьому відношенні світосприйняття Пітера Брейгеля не становила винятку.

У поданні художника людське суспільство подібно до мурашника. І хоча Брейгель знаходить справжню красу, його маленькі герої настільки ж цікава, як і нікчемні, в такій же мірі життєві, як і гротескні – між людським обличчям і машкарою карнавального блазня різниці деколи не існує. Життєрадісна феєрія святкування наводить на думки, не позбавлені ні гіркоти, ні іронії. Разом з тим суттєво, що своє уявлення про людство як про величну безлічі мізерно малих величин Пітер Брейгель Старший втілює на прикладі стихії міської, народної життя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Карнавал і пост – Пітер Брейгель.