Моління про чашу – Ель Греко

Моління про чашу   Ель Греко

Художники часто переносять на полотно не те, що бачать, а те, що малює їм їх власну уяву. Але мальовниче простір не залежить безпосередньо від вихідного матеріалу художника – реального чи уявного; воно підкоряється власним законам.

Композиція “Моління про чашу” Ель Греко побудована на зіткненні ірраціональних і, здавалося б, непоєднуваних елементів, які, об’єднуючись, передають містичне відчуття духовної кульмінації, що супроводжує цей євангельський епізод. В центрі полотна – уклінний Ісус; контур скелі у нього за спиною повторює обриси його постаті.

Зліва, зверху, на нього дивиться ангел, що несе золоту чашу – символ страстей Христових. Ангел немов летить на хмарі, яке огортає сплячих учнів Христа. На віддалі праворуч ми бачимо Юду і солдатів, які йдуть заарештувати Ісуса. Два симетрично розташованих величезних хмари надають композиції рівновага.

Весь пейзаж у Гефсиманському саду, де панують надприродні сили, стає символом страждань Ісуса, які разом з ним переживає глядач. Цього почуття співпереживання сприяють характерні риси стилю Ель Греко – таємниче, мертвенное освітлення, подовжені форми і експресивний колорит.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)