Поклоніння пастухів (Вівтар Портінарі) – Хуго ван дер Гус

Поклоніння пастухів (Вівтар Портінарі)   Хуго ван дер Гус

Майстер Північного Відродження Хуго ван дер Гус вмів відобразити у своїх творах навколишній світ з усіма його подробицями і в той же час поглянути на зображуване з висоти, яка була притаманна Відродження.

Художник відчував справжній інтерес до внутрішнього світу людей, яких малював, а описане якість було ренесансним по своїй суті. Все це особливо повно проявилося в представленому триптиху. Вівтар присвячений Поклоніння пастухів Немовляті Христу, на бічних стулках зображені донатори – Томмазо Портінарі, його дружина Марія Барончелли, їх діти і святі, а на звороті стулок представлено Благовіщення. Італієць Томмазо Портінарі, очолював представництво банку Медічі у бельгійському місті Брюгге, замовив цей вівтар для церкви Сант Еджідіо у Флоренції. Головна частина вівтаря представляє обширний простір, в центрі якого лежить Немовля Христос, що виглядає особливо маленьким у порівнянні з фігурами Богоматері, Йосипа і пастухів.

Італійський майстер в цьому випадку намалював би пухке і велике дитя, щоб підкреслити його незвичайну походження, але нідерландський художник вірний реалій життя, тому у вівтарному образі Ван дер Гуса новонароджене немовля малий, у нього туманний погляд ледве з’явився на світ людини і слабкі руху ручок і ніжок. Зобразивши Бога, що прийшов у світ в образі маленького, зворушливого дитини, художник поставив особливий настрій твору – розчулення. Це почуття у нього виражено тонко, оскільки ніхто тут не зворушується відкрито: Богоматір занурена в споглядання Сина, ангели докладно приступають до молитви, на обличчях інших персонажів – глибока задума й серйозність.

Але по тому, як разметани волосся Йосипа, не встиг від хвилювання їх пригладити, за його старанно складеним у молитві рук, з того пориву, в якому схиляються перед Немовлям пастухи, відчувається радісне потрясіння, що переміняється растроганностью в душах всіх цих людей. І тільки один з пастухів з грубуватим, простонародним особою, не встиг опуститися на коліна й молитовно скласти руки, дивиться на події, буквально відкривши рот від подиву. До всіх цих подробиць уважний художник, оскільки вони створюють настрій картини, як і квіти у вазі на передньому плані, частково обсипалися, і розшиті шати ангелів праворуч, і красивий, пронизаний світлом пейзаж на задньому плані. Коли в 1483 вівтар через море був привезений у Флоренцію, він вразив побачили його і справив великий вплив на італійську живопис.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Поклоніння пастухів (Вівтар Портінарі) – Хуго ван дер Гус.