Прощання з Англією – Форд Мэдоксон Браун

Прощання з Англією   Форд Мэдоксон Браун

Медокс Браун почав роботу над картиною в 1852 році, у зв’язку з від’їздом його близького друга, скульптора-прерафаэлита. Томаса Вулнера в Австралії в липні того ж року. У 1850-е роки з Англії щорічно емігрувало близько 350 000 чоловік. Браун, в той час випробовував серйозні матеріальні труднощі, сам думав про переїзд в Індію разом з дружиною і дітьми. Своє становище він визначав як “дуже важке і трохи божевільне”.

На картині представлена подружня пара, взявшись за руки, вони відвернулися від англійського берега. На задньому плані видно пасажири корабля. Дівчинка з яблуком в руці – донька художника Кетрін. Жінка стискає ручку іншої дитини, закритого її мантильї. Побутова подробиця – овочі, підвішені на поручнях – вказує на те, що мандрівникам належить довгий шлях. Одяг подружжя вказує, що сім’я належить до середнього класу, і вони покидають країну не з тих причин, які викликають еміграцію робочих класів; в каталозі виставки 1865 року Браун розвиває цю тему: “Освічені люди пов’язані зі своєю країною справді іншими зв’язками, що неписьменна людина, головне уваги якого – їжа і фізичний комфорт” .

Формально Браун не був членом Братства прерафаелітів, однак “Прощання з Англією”, як багато інших його картини, демонструє його прихильність доктринам руху. Прагнучи до найбільшої правдоподібності, художник писав на відкритому повітрі в саду свого будинку в Хемпстеді. переважно в похмурі дні. Свою дружину він також малював на пленері, працюючи навіть тоді, коли випадав сніг. Як завжди, він писав повільно, ретельно опрацьовуючи деталі, у своєму щоденнику Браун зазначив, що малювання одних розвіваються стрічок капелюхи зайняло чотири тижні.

На олівцевому малюнку до “Прощання з Англією”, виконаному в 1852 році, помітна напис на рятувальній шлюпці White Horse Lin[e] of Australi[a], – натяк на від’їзд Вулнера в Австралію. В остаточному варіанті на борту шлюпки, з якої юнга розвантажує овочі, видно назву корабля “Ельдорадо”, іронічна відсилання до назви міфічної країни.

Для картини Браун обрав незвичайну форму – тондо. характерну для живопису італійського Ренесансу. Була потрібна особлива майстерність, щоб вписати в неї багатофігурну композицію. Завдяки цьому формату погляд глядача фокусується на двох головних персонажів картини, їх напружених обличчях, і лише потім переходить на інших пасажирів. Точна акварельна копія бірмінгемського варіанти, створена між 1864-1866 роками, знаходиться в галереї Тейт Британія. Акварель призначалася для Джорджа Рея Беркенхеда, покровителя прерафаелітів. За деякими даними, частина роботи виконала донька Брауна Кетрін. Існує також докладний олівцевий начерк всієї картини. Всі варіанти мають форму тондо, але відрізняються за колоритом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)